Ekonomi Güzel: Kredi Mağdurları Acele Etmesin

Güzel: Kredi Mağdurları Acele Etmesin

Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu’nun 12 banka hakkında aldığı idari para cezası hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Eğitim ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Yakup Güzel, kara konusunda henüz netliğin olmadığını düzeltme talebi ile incelemeye devam edildiğini belirtti ve söz konusu karar kesinleşmeden tüketici heyetlerine yapılacak başvuruların bazı mağduriyetlere sebep olabileceğini , bu yüzden tüketicilerin davanın sonucunu beklemesinin en doğru karar olduğunu söyledi. 12 bankaya toplamda 1 milyar 116 milyon 957 bin 468 liralık idari para cezası kesildiğini anımsatan Güzel, tüketicileri dava sonuçlanana kadar beklemeye davet etti.

Zarar Gördülerse

Yaptığı açıklama ile Rekabet Kurulu’nun 8 Mart 2013 tarihinde 12 bankanın mevduat, kredi kartı ve kredi konularında birlikte fiyat belirlemek amacı ile kartel oluşturduğunun belirlendiğini ve bu tespit sonucunda da Rekabet Kurulu’nun 12 bankaya toplamda 1 milyar 116 milyon 957 bin 468 liralık idari para cezası kesilmesine karar verdiğini hatırlatan Güzel, hukuk sürecinin şuanda Danıştay’a taşındığını ve kararın düzeltme safhasında olduğunu, basında zarara uğrayanların yargı yoluna başvurabileceğine dair haberler çıktığını ancak vatandaşın bekleme sürecine girmesinin n doğru karar olacağını söyledi.

Tazminat Talep Edilebilir

Tüketicilerin bu işten zarar gördükleri taktirde zararın tazminini için dava açma hakkının bulunduğunun altını çizen Güzel, şu anda yargıdan çıkmış net bir karar olmadığının göz önünde bulundurulması gerektiğini vatandaşların da buna göre hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Mağduriyet Yaşanabilir

Vatandaşın haklı olduğu bir konumda haksız duruma düşmesini istemediğini belirten Güzel, tüketici heyetlerine yapılacak başvurunun ertelenmesinin mağduriyeti azaltacağını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,400BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,524TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler