Ekonomi Konut Satışları Şubatta Geriledi

Konut Satışları Şubatta Geriledi

Son Güncelleme:

Konut satışları Şubat ayında düşüşe geçti. Şubat ayında toplam 101 bin 468 adet konut satıldı.

2017 yılına iyi bir giriş yapan konur sektörü, yılın ikinci ayında düşeşe geçti. Türkiye’de geçen ay konut satışlarının yüzde 0,2’lik oranda düşüş yaşadığı kaydedildi. Konut satış sektöründeki gelişmeleri TÜİK verileri gözler önüne serdi. Buna göre satışlar 2016 yılının aynı dönemine kıyasla daha düşük miktarda oldu. TÜİK açıklamasında Şubatta toplam 201 bin 468 adet konut satıldığını bildirdi.

Türkiye genelinde en fazla satışın yapıldığı kent İstanbul oldu. İstanbul’u Başkent ve İzmir kentleri takip etti. En düşük rakamlar ise Hakkâri’de görüldü. Bu kenti Ardahan ve Şırnak izledi.

TÜİK verilerine göre ipotekli konut satışında artış yaşandı. bir önceki yılın aynı ayı baz alındığında artışın yüzde 27 olduğu görüldü. İpotekli olarak satılan konut sayısının 38 bin 676 olduğu açıklandı. Söz konusu satışlarda başı İstanbul çekti.

“Diğer konut” başlığı altında yapılan değerlendirmede satış oranının yüzde 11,9’luk düşüş yaşadığı bildirildi. Buna göre bu başlık altında yapılan satışlarda en fazla payı yine İstanbul aldı. Diğer satışlar kategorisinde İstanbul’da toplam on bin 536 adet konutun satışının gerçekleştiği gözlemlendi. Bu başlık altında listenin sonunda ise Hakkari yer aldı.  

İlk sahiplerini bulan konut satışında da düşüşlerin meydana geldiği görüldü. Düşüş yüzde 4,6’lık oranda hayata geçti. Şubat ayında ilk kez satılan toplam konut adeti 45 bini aştı. İlk kez satışı yapılan konutlarda da İstanbul’un lider olduğu görüldü. İkinci eldeki satışlarda artış yaşandı. Artışın yüzde 3,6 olduğu kaydedildi.  

Yapancı yatırımcı Şubat ayında konut alımını yavaşlattı. 2016’nın aynı dönemine göre yaşanan düşüş yüzde 17,6 gibi yüksek bir seviyede hayata geçti. Yabancı en çok konutu İstanbul’dan aldı. İstanbul’u Antalya ve Bursa kentleri takip etti. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler