4,5G Ödemelerinde Son Taksit

0

26 Ağustos 2015 tarihinde Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından gerçekleştirilen 4,5G ihale ile KDV dahil toplam tutar yaklaşık olarak 4 milyar avroyu bulmuştu. İhaleyi kazanan operatörler ihale gereği gelecek ay son taksit ödemelerini gerçekleştirecekler. 4,5G ihalesini kazanan operatörlerin ödeyeceği son taksit tutarı 657 milyon 171 bin 462 avro olarak belirlendi. Son taksit ödemesini gerçekleştirecek olan operatörler ödemenin yapılacağı tarihteki kur üzerinden ya da 2 Ocak 2017 tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk Lirası olarak ödeme yapabilecekler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı milli para seferberliği kapsamında operatörlerin ödemelerini Türk lirası olarak yapmasına imkân sağlanıyor.

Sabit Kur Kullanılabilir

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre ödeme yapacak GSM operatörleri 683 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre devlete olan döviz borçlarını Merkez Bankası’nın 2 Ocak 2017 tarihinde açıkladığı 3,5338 liralık dolar kuru ve 3,7086 liralık Euro kuru üzerinden ödeyebilecekler.

İlk Ödemeler 2015’te Yapıldı

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre gerçekleştirilen ihalede Turkcell 8 pakette KDV dahil toplam 1 milyar 915 milyon 683 bin avro, Vodafone ise 5 paket için toplamda 918 milyon 10 bin avro, o dönemde ihaleye Avea ismi ile katılan Türk Telekom ise 5 pakette toplamda 1 milyar 126 milyon 520 bin avro teklif sunmuştu. İhaleyi kazanan GSM operatörleri o dönemde belirlenen ilk taksit tutarı olan 2 milyar 39 milyon 246 bin avroyu 26 Ekim 2015 tarihinde hazineye ödemişti.

Nisan’da Son Taksit

İhaleyi kazanan firmalardan olan Vodafone ihale kapsamındaki ödemesini peşin olarak yapmış ancak Turkcell ve Türk Telekom taksitli ödemeyi tercih etmişti. Taksit ödeme yapacak olan iki GSM operatörleri son taksitlerini nisan ayında ödeyecekler.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın