Ankara’dan Bangkok’a Metro Araçları Gidecek

0

Tayland’ın başkenti Bangkok’un metro ağında kullanılacak araçların Ankara’da üretileceğini söyleyen Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, Sincan’daki fabrikada 22 adet 4 vagonlu metro araçlarının üretileceğini ve 2018 yılında ilk aracın teslim edileceğini söyledi. Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikanın tanıtımı için gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı açıklama ile yola çıktıklarında Ar – Ge şirketi olarak hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Günay, toplu taşıma aracı tasarımı, raylı sistem ve üretimi alanında çalışmaların devam ettiklerini söyledi.

Hedef İstanbul İhalesi

Çalışmalarının her geçen gün geliştirilerek devam ettiğini söyleyen Günay, şirketin Ar – Ge merkezinde 100 mühendisin elektrikli otobüs, hafif raylı sistemler ve tramvay için projeler geliştirildiğini belirtti. Ürettikleri yerli elektrikli otobüslerin Eskişehir ve Konya’dan sonra İzmir’de de kullanıma sokulduğunu hatırlatan Günay, hedeflerinin İstanbul’da açılan 200 araçlık elektrikli otobüs ihalesini kazanmak olduğunu, elektrikli otobüs ihalesine çıkacak 4 – 5 tane daha ilin olduğunu bu iller için de çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

280 KM Yol Alınıyor

Elektrikli otobüslerin Avrupa ülkelerinde popüler olduğunu özellikle Almanya’da pek çok belediye için üretim gerçekleştirildiğin Günay, E – Karat otobüslerin şarj işlemi gerçekleştirildikten sonra yaklaşık olarak 280 kilometre yol alabildiğini söyledi.

Bangkok İçin Üretim

Tayland’ın başkenti Bangkok’un metro ağında kullanılmak üzere Ankara Sincan’daki fabrikada 22 adet 4 vagonlu metro araçlarının üretileceğini ve ilk araç tesliminin 2018 yılında yapılacağını söyleyen Günay, projenin bir yıl içerisinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Firmanın son iki yıllık zaman dilimi içerisinde cirosunun yüzde 7,4’ ünü Ar – Ge yatırımlarına ayırdığını belirten Günay, Türkiye’de milli marka olmaktan gurur duyduklarını, Türk markası olarak yurt dışına açılabilmek için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın