Ana SayfaEkonomiUlusal Petrol Ürünleri Borsası Açılacak!

Ulusal Petrol Ürünleri Borsası Açılacak!
U

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ulusal petrol ürünleri borsa alt yapısı çalışmalarına başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin enerji politikasına yeni bir açılım kazandırma kararı almak üzere! Bu kapsamda bazı çalışmalar yapan Bakanlık, ulusal petrol ürünleri borsasının fizibilite çalışmaları için düğmeye bastı.

Ulusal Petrol Ürünleri Borsası İçin Çalışılıyor

Konu hakkındaki ilk açıklamayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı yaptı. Enerji Görünümü toplantısında konu hakkında bilgi aktaran Müsteşar Fatih Dönmez, “Türkiye gelecekte daha fazla yerli kaynak kullanacak” dedi. EPİAŞ’a bağlı ulusal ve petrol ürünlerini kapsayan borsa için Bakanlığın çalışma halinde olduğunu aktaran Dönmez, “Konuyla ilgili çalışmalar bir süre daha devam edecek” şeklinde konuştu.

İlk Yüzen LNG Tesisi Devreye Alındı!

Enerji Uzmanları Derneği’nin öncülüğünde hazırlanan organizasyonda önemli konulara değinen Müsteşar Fatih Dönmez, “Türkiye ilk yüzen LNG tesisini hizmete soktu. İlk proje tamamlanarak devreye alındı. İkinci projenin üretim aşaması sürüyor. Üretim halinde olan projenin de devreye girmesiyle Türkiye’nin enerji noktasında sorunu kalamayacak. Hizmete alınan santrallerde kapasitenin arttırılması içinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi. Kapasitenin yükseltilmesi için Dünya Bankasıyla kredi görüşmeleri yaptıklarının altını çizen Müsteşar Fatih Dönmez, “Bu konuda anlaşma sağlanmak üzere” dedi. Dünya Bankasından alınacak kredi desteği Tuz Gölü depolama tesisi için kullanılacak.

Rekabetçi Ortam Alıcıyı da Satıcıyı da Koruyacak

Doğalgaz piyasasıyla ilgili açıklamalar yapan Dönmez, “Piyasa önümüzdeki yıl rekabetçi ortamda çalışacak. Bu durumda alıcıda satıcıda korumaya alınacak. Fiyatlar rekabetçi ortama göre düzenlenecek. Arz ve talep daha esnek hareket edecek. Kontratların yenilenme sürecinde rekabet kendini hissettirecek” şeklinde konuştu.  

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol