Ana SayfaEkonomiAB'nin En İyi Ticaret Ortakları Açıklandı! Türkiye 5. Sırada

AB’nin En İyi Ticaret Ortakları Açıklandı! Türkiye 5. Sırada
A

-

Türkiye, 2016 yılında Avrupa Birliğine 66 milyar 700 milyon avroluk ihracat yaptı.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret ilişkisi geçen yıl artış kaydetti. Yaşanan artışlar sonrasında Avrupa Birliğinin en iyi ticaret ortakları arasında beşinci sıraya yerleşen Türkiye, 2017 yılındaki ticari ilişkileri arttırmayı hedefliyor.

2016 yılında Türkiye Avrupa Birliğinden 78,01 milyar avro tutarında ithalat yaptı. Ülkemizden Avrupa Birliğine yapılan ihracat miktarı ise 66 milyar 700 milyon avro olarak kayda geçti.

AB’nin geçen yıl yaptığı ticaret rakamlarını değerlendiren Avrupa İstatistik Ofisi, Birliğe üye olan tüm ülkeleri tek tek inceledi. Avrupa İstatistik Ofisi’nin incelemesinde, Avrupa Birliğinin geçen yıl gerçekleştirdiği toplam ticaret tutarı dokuz trilyon 591 milyar avro olarak açıklandı.

9 trilyon 591 milyar avroluk ticaret hacminin, dört trilyon 855 milyar avrodan oluşan bölümü ihracat olarak tespit edildi. Kalan kısım ise ithalattan elde edilen gelir olarak bildirildi. Avrupa İstatistik Ofisi, üye ülkelerin kendi aralarında yaptığı ticaretin ise üç trilyon 110 milyar avro olduğunu duyurdu.

2016 yılında Avrupa Birliğinin en iyi ticaret ortakları arasında yer alan Türkiye, 145 milyar avroluk ticareti hayata geçirdi. Avrupa Birliğine ihracatını yüzde 8,3’lük oranda arttıran Türkiye, toplamda 66,7 milyar avroluk gelir elde etti. İthalat noktasında ise düşüş yaşandığı görüldü. Avrupa Birliğinden ithal edilen ürünlerin tutarı 78,01 milyon avro olarak kayıt edildi. 2015 yılına göre düşüş yüzde 1,25 oranında gerçekleşti.

Avrupa Birliği ile ticarette birinciliği Amerika aldı. Amerika ve AB toplam 610 milyar avroluk ticaret yaptı. ABD’yi Çin, İsviçre ve Rusya takip etti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol