Bankacılık Sektörünün Ocak-Şubat Dönemi Net Kârı 8,45 Milyar TL!

0

Bankacılık sektörü net kârını arttırdı. Şubat dönemindeki net kâr 8 milyar lirayı geçti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankacılık sektörüne dair rakamları açıkladı. Bankacılık sektörü Şubat döneminde aktif büyüklüğünü arttırdı. Göstergeler aktif büyüklüğün iki trilyon 819 milyar 764 milyon liraya yükseldiğini işaret etti. Bu rakam geçen yılın Aralık ayına göre 88 milyar 718 milyon liralık artışın yaşandığını da kanıtladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu sektörün net karının 8 milyar 450 milyon liralık artış yaşadığını açıkladı. Bu rakam 2016 yılının şubat ayı baz alınarak belirlendi. 2016 yılının aynı dönemindeki net kâr artışı dört milyar 560 milyon seviyesinde olmuştu. Bu da bir yıllık zaman diliminde sektörün net karının yüzde ellilik artışa sahne olduğunu gösterdi.

Kurum yaptığı açıklamada çekirdek sermaye yeterlilik rasyosununa dair rakamları da paylaştı. 2017 yılının ocak ile şubat ayı baz alındığında çekirdek sermaye yeterlilik rasyosunu yüzde 14 seviyesinde gerçekleşti.

Mevduat Toplamı 1 Buçuk Trilyona Yaklaştı

Bankacılık sektöründe söz konusu dönemde mevduat hesaplarında biriken yatırımlarda artış kaydeden kalemler arasındaydı. BDDK açıklamasında artışın yüzde 2,1’lik oranda olduğunu bildirdi. Mevduat toplamı ise bir trilyon 484 milyar 173 milyon TL seviyesine ulaştı.

Toplam Aktifler 2 Trilyonu Geçti

Bankacılık sektörünün toplam aktif miktarı Ocak ve Şubat ayı dönemi baz alındığında 2 trilyon 82 milyar liraya yükseldi. Sektörün net alacağı miktar nakit kredilere oranlandığında ise karşımıza yüzde 3,25 seviyesinde çıktı. 2016 yılının aynı dönemindeki durum ise yüzde 3,26 seviyesinde gerçekleşmişti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın