Zeybekci: 2016 Büyüme Rakamı Yüzde 2,5 ila 3 Arasında Olur

0

İzmir İş Dünyası Buluşması’nda yaptığı açıklama ile yarın açıklanacak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri hakkında da bilgi veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2016 yılının zor geçen bir yıl olduğunu ama tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini belirtti. Son çeyrek büyüme verilerinin yarın açıklanacağını belirten ve büyümenin yüksek ihtimalle Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde geleceğini belirten Zeybekci, yıl sonu itibari ile Türkiye’nin yüzde 2,5 ila 3 arasında büyüme yakalayacağını söyledi.

Yüzde 3 Büyüme Başarı Değil

Yüzde 3’e yakın büyümenin başarı olmadığını belirten Zeybekci, Türkiye’nin ortalama olarak yüzde 5,5 oranında büyümek zorunda olan bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye’nin her yıl 1 milyon vatandaşa iş üretmesi gerektiğini aksi halde geri sayım yaşandığının altını çizen Zeybekci, büyümenin reel sektör eliyle olması gerektiğini, ihracata dayalı bir büyüme ile gelişmek zorunda olduğunu söyledi.

Ekonomistler Yüzde 2,2 Büyüme Bekliyor

Yılın üçüncü çeyreğinde GSYH’nin daralma kaydettiğini belirten ekonomistler dördüncü çeyrekte kamu yatırımları ve iç talebin etkisi ile yüzde 2,3 oranında büyüme beklendiğini, 2016 yılında büyümenin yüzde 2,2 seviyesinde gerçekleşeceğini ön görüyor.

Üçüncü Çeyrekte Daralma Görüldü

Türkiye ekonomisinin 2016 yılının birinci çeyreğinde yüzde 4,5 oranında ve ikinci çeyrekte yüzde 4,5 oranında büyüme kaydettiğini belirten analistler üçüncü çeyrekte yüzde 1,8 oranında daralma yaşandığını hatırlattı. Daralma hakkında bilgi veren ekonomistler üçüncü çeyrekte gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişiminin ve Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının küresel piyasalarda dalgalanmaya ve ekonominin daralmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın