Ana SayfaEkonomiSGK Başkanı: İstihdam Hedefine Yaklaşılıyor

SGK Başkanı: İstihdam Hedefine Yaklaşılıyor
S

-

İstihdam seferberliği için yoğun bir şekilde çalışılmaya devam edildiğini söyleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Selim Bağlı, 2017 yılında 1,5 milyon kişiye istihdam sağlama hedefinin olduğunu, şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve getirilen teşvikler sonucunda 400 bini aşan istihdam sayısına ulaşıldığını, 1,5 milyon hedefinin üçte birinin yakalanmasına çok az kaldığını söyledi. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere tüm kurum yönetici ve çalışanlarının istihdam seferberliği kapsamında çok çalıştığını ve oluşturulan ekiplerin 81 ili gezildiğini konu hakkında bilgilendirme yapıldığını belirten Bağlı, ilk tur ziyaretlerin tamamlandığını ikinci tur ziyaretlerinin de bitmek üzere olduğunu söyledi.

Esnafı Dinliyoruz

İstihdam seferberliği kapsamında yapılan ziyaretlerin çok etkili olduğunu söyleyen Bağlı, bu ziyaretlerde esnafın dinlendiğini, yapılan teşvikler hakkında bilgi verilip esnafın beklentilerinin değerlendirildiğini, sanayicinin sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Hedef 1,5 Milyon İstihdam

2017 yılında istihdam hedefinin 1,5 milyon vatandaş olduğunu hatırlatan Bağlı, istihdam seferberliği kapsamında çalışmaların sürdürüldüğünü şimdiye adar yapılan bilgilendirme ve teşvikler ile 400 bini aşkın istihdamın gerçekleştirildiğini, ilk 3 aylık süreçte bu rakamın çok önemli olduğunu, sanayiciye verilen teşvikin Cumhuriyet tarihindeki en önemli seviyeyi gördüğünü sözlerine ekledi.

Kayıt Dışı İstihdam

Yapılan teşviklerin çok önemli olduğunu belirten Bağlı, 2000’li yıllarda yüzde 53 – 54 seviyelerinde olan kayıt dışı istihdamın kendi dönemlerin yüzde 33’lere kadar düştüğünü, istihdam seferberliği kapsamında yapılan teşvikler sonucunda bu 2023 hedeflerinin kayıt dışı istihdam rakamını yüzde 15’lere kadar düşürmek olduğunu söyledi. Bağlı kayıt dışı istihdamın azalmasının ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol