Ana SayfaEkonomiFındık Üreticisine İlaç Niyetine Destek

Fındık Üreticisine İlaç Niyetine Destek
F

-

Hükümetin taşa 2009 yılından beri uygulamaya soktuğu Yeni Fındık Stratejisi kapsamında fındık üreticilerine yapılan alan bazlı desteklerin toplam tutarı 31 Mart 2017 tarihinde başlayan ödemeler ile 6 milyar liraya kadar ulaştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlediği takvime göre yapılan ödemeler fındık üreticileri tarafından memnuniyet ile karşılanıyor. Proje kapsamında dekar başına 170 lira destek alacak olan yaklaşık olarak 400 bin üreticiye toplamda 835 milyon lira ödeme yapılacak. Ödemelerin fındık üreticileri için çok önemli olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan yaptığı açıklamada ödemelerin hafta içi devam edeceğini, toplamda 16 ilde ruhsatlı alanlarda fındık üreticiliği yapan vatandaşlara ödeme yapılacağını proje kapsamında ben büyük desteği Ordulu üreticilerin aldığını söyledi.

Destek Üretici İçin Çok Önemli

2009 yılından beri verilen alan bazlı gelir desteğinin fındık üreticileri için çok önemli olduğunu belirten ve devlet tarafından yapılan desteğin her yıl Bakanlar Kurulu kararı ile verildiğini hatırlatan Soydan, fındık üreticisi açısından yapılan bu ödemenin özellikle son yıllarda yaşanan zirai don olaylarından sonra çok daha önemli hale geldiğini ve üreticiye nefes aldırdığını söyledi.

2 Milyon İnsanı Etkiliyor

Türkiye’nin dünya fındık üretiminin yüzde 70’ini sağladığını söyleyen Soydan, Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık olarak 2 milyon kişinin geçimini fındıktan sağladığını ve dolaylı yollardan 8 milyon insana ekonomik fayda sağlandığını, bu yüzden desteklemenin çok önemli olduğunu ve gelecek yıllarda da sürmesi gerektiğini söyledi.

Üretici Memnun

Bu yıl fındık üretiminden yüzlerinin gülmediğini ve satış fiyatlarının çok düşük olmasının yanı sıra rekolte düşüklüğü ile de karşılaştıklarını belirten fındık üreticileri desteklemenin adeta ilaç gibi geldiğini nefes almalarını sağladığını söylüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol