Ana Sayfa Ekonomi Fındık Ne Kadar Kazandırdı?

Fındık Ne Kadar Kazandırdı?

-

Karadeniz bölgesinin vazgeçilmez ürünü olan doğrudan 2 milyon dolaylı olarak ise 8 milyon vatandaşın geçimini etkileyen fındık bu sezonda üreticisi açısından pek olumlu sonuçlar vermemişti. Fındık fiyatlarının piyasa normallerinin altın olması ve rekolte düşüklüğü sorunu yüzünden bu yıl çok zorlu zamanlar geçiren fındık üreticileri son dönemlerde devlet tarafından yapılan alan bazlı gelir desteği ile bir nebze olsun rahat nefes aldı. Siyasilerin de çabaları ile bir dönem 11 liraya kadar yükselen fındık fiyatları normal şartlarda 13 -14 lira seviyesinden satılması gerekirken şimdilerde 9 -10 lira seviyelerinden satışa sunuluyor. Fındık fiyatlarındaki düşüşün üretici için çok zorlu bir sezon geçmesine neden olduğunu belirten yetkililer fındık üreticilerinin ümitlerini yeni sezona bağladığını söylediler.

İhracat Oranları

Üretici açısından zorlu bir sezon geçmesine rağmen Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliğinden yapılan açıklamaya göre 1 Eylül 2016 ila 31 Mart 2017 tarihleri arasındaki fındık ihracat sezonunda 154 bin 235 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirildi ve toplamda Türkiye 1 milyar 294 milyon dolar döviz elde etti. Yapılan açıklamaya göre standart natürel iç fındığın 100 kilogramının ortalama fiyatı 729 dolar olarak belirlendi.

İhracat Ülkeleri

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre ihraçtın 120 bin 461 tonu AB ülkelerine gerçekleştirilirken, AB dışında bulunan Avrupa ülkelerine 10 bin 432 ton, deniz aşırı ülkelere 15 bin 620 ton, diğer ülkelere ise 7 bin 716 ton civarında fındık ihracatı gerçekleştirildi. Yetkililer geçtiğimiz yıl sezonun aynı döneminde 167 bin 963 ton iç fındık ihraç edildiğini ve bunun karşılığında 1 milyar 607 milyon 443 bin dolar kazanç sağlandığı bilgisini verdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,713BeğenenlerBeğen
11,334TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
2,445TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler