Otomobilde öncü isimlerden olan General Motors yeni projesini görücüye çıkardı.

General Motors geliştireceği yeni teknoloji için en az bin 100 kişiye ihtiyacı olduğunu duyurdu. Yeni projesini sürücüsüz araç teknolojisi olarak ifade eden otomotiv sektörünün lider ismi, yeni istihdam edilenlerin Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan üretim merkezinde çalışacağını kaydetti.

General Motors istihdama katkı sağlayacak projesi kapsamında, halen çalışmalara devem ediyor. Şirket sürücüsüz araç teknolojisinde yeni bir sayfa açmak için tüm imkanlarını bu alana yönlendirirken, projenin daha hızlı ilerlemesi ve projenin istenen noktaya gelmesi adına böyle bir karar aldı. General Motors’tan yapılmış olan açıklamada yeni istihdamların söz konusu proje dahilinde yapılacağının altı çizildi.

Sürücüsüz araç teknolojisinin geliştirilmesi için 14 milyon dolardan fazla harcama yapacak olan General Motors, yeni istihdamlarla maliyetlerin artacağını da bildirdi. Önümüzdeki beş sene içerisinde toplamda bin 500 kişilik istihdam şirketin giderlerini yükseltirken, GM vergi indirimi almaya hak kazandı. Kaliforniya eyaletinin 8 milyon dolar vergiden vazgeçtiği öğrenildi. Vergi indirimiyle 8 milyon dolarlık artı kazanan şirket, işte bu artıyı da yine proje için harcamayı hedefliyor.

Şirketin söz konusu teknolojinin üretilmesi için yıllık bazda 600 milyon dolardan fazla yatırım harcaması yaptığı biliniyor. General Motors’un Chevrolet Bolt modelinin elektrikli araçlarının test sürüşleri için ABD trafiğine çıktığı da bilinenler arasında yer alıyor. Şirketin açıklamasına göre Chevrolet Bolt modelinden 50 araçlık bir filo test sürüşü için yollara çıktı.

General Motors üzerinde çalışıla teknolojinin en iyi performansa sahipolması adına Cruise Automation isimli firmayı da satın almıştı. Satın alma işlemi şirkete bir milyar dolara mâl olmuştu. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın