Ekonomi Referandumun Katkısı 45 Milyar Lira

Referandumun Katkısı 45 Milyar Lira

Son Güncelleme:

Referandum sonuçlarının açıklaması ve evet yanıtının çıkmasının ardından ekonomiye olan katkısı merak konusu haline gelmişti. Bunun ardından yapılan değerlendirmeler 45 milyar liralık bir katkının olduğu tespit edildi. 

Uzun bir süredir anayasanın değiştirilmesi ve yeni sistemin getirilmesi için referandumun yapılacağı açıklanmıştı. Bunun üzerine referandum pazar günü sonuçlandı ve sandıklardan evet yanıtının çıktığı belirlendi. Daha önceki açıklamalarda ülkede siyasi ve ekonomik anlamda istikrarın sağlanması için referandum sonuçlarının evet yanıtı ile sonuçlanması gerektiği açıklanmıştı. 

Referandum sonuçlarına göre durumun ekonomiye nasıl bir katkı sağladığı merak konusu haline gelmişti. Evet yanıtı piyasaları olumlu olarak etkilemeye başladı. Türk varlıklarına olan ilginin birden artmaya başladığı görüldü. Türk lirasının tekrar değer kazanmaya başlaması sevindirici bir durum olarak karşılandı. Borsa yükselirken uzun zamandır çeşitli tartışmalara neden olan faiz oranlarında bir azalma meydana geldi. Referandum sonuçlarının olumlu olarak değerlendirmesi sadece ilk günden ekonomiye olan katkısı ile birlikte 45 milyar lira olduğu tespit edildi. 

Uzun bir süredir dolar fiyatlarının yükselmesi, tarihi rekor seviyelerine kadar çıkması ekonomiyi olumsuz yönde etkilemişti. Bunun ardından Cuma akşamı referandum öncesinde ortaya çıkan belirsiz havadan dolayı dolar 3.73 liraya kadar çıkmıştı. Ancak referandum sonuçlarının evet yanıtı ile sonuçlanmasının ardından ilk işlem gününde 3.64 seviyelerine kadar düştüğü görüldü. Bu süreç içerisinde yüzde 2.4 oranında bir değer kaybının yaşandığı açıklandı. Türk lirası bir anda tüm dünyada en fazla değer kazanan para birimi haline geldi. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,133BeğenenlerBeğen
7,245TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler