Ana Sayfa Ekonomi PTT Uyardı! Olta Maillere Dikkat

PTT Uyardı! Olta Maillere Dikkat

-

PTT vatandaşları uyardı. Şirketin markasını ve logosunu kullanan sahtekârların hedefinde kullanıcıların kişisel bilgilerini çalmak yatıyor.

PTT konuyla ilgili yaptığı duyuruda, şirketin logosunun kullanıldığına dikkat çekti. Olta mail olarak adlandırılan maillerin açılmaması ve mail içinde yer alan linklere tıklanmaması konusunda vatandaşları uyaran PTT, sahtekarların amaçlarının müşterilerin kimlik bilgilerine ulaşmak olduğunun altını çizdi.

PTT son zamanlarda müşterilerinden bu konuca çokça şikayet ve geri bildirim aldığını ifade ederek, konuyla ilgili çalışma yaptığını açıkladı. Çalışmalarda şirket markasının ve logosunun kullanıldığı belirlenirken, farklı iletişim kanallarıyla kişilere mail gönderildiği ifade edildi. PTT’nin hizmet içeriği hakkında yanıltıcı bilgiler barındıran bu mailleri “Olta Mail” olarak adlandıran şirket, mail içerisinde link verildiğini, bu linklerin tuzak olduğunu ve linklere tıklama yapılmamasını istedi.

PTT AŞ. vatandaşlara gönderilen maillerde şirkete ait hizmetler arasında bulunan kargo hizmeti adı altında, müşterilerin bilgilerini güncellemesi noktasında yönlendirdiğini tespit etti. Bunun tuzaktan ibaret olduğunu açıklayan PTT, bilgi güncellemesiyle müşterilerin kimlik bilgilerine ulaşılmak istendiğinin altını önemle çizdi. Bilgilerin bu kanalla güncellenmediğini ifade eden şirket, mail ile herhangi bir bilgi güncellemesinin kesinlikle söz konusu olmadığını da açıklamasına dahil etti. PTT AŞ. vatandaşların mağdur konumuna düşmemeleri için bu açıklamanın dikkate alınmasını, şirket logosuyla kendilerine gönderilen e-postalar konusunda dikkatli davranılmasını istedi. Gerekli tedbirlerin bilgi güvenliği kapsamında alındığı da açıklamada yer aldı.

Bu açıklamanın yanında PTT’nin Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezine bilgi verdiği kaydedildi. PTT’nin imajına zarar veren bu durum için yasal hak arayışı da başlatıldı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,690BeğenenlerBeğen
11,333TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,440TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler