Advert Advert Advert

Kadın İstihdamı Yükseldi

Kadın İstihdamı Yükseldi
Kadın İstihdamı Yükseldi -

Kadın istihdamı konusunda yürütülen çalışmalardan olumlu sonuçlar elde edildiğini belirten Bakan Kaya, 2016 yılında kadın istihdamının yüzde 28’e yükseldiğini söyledi.

Devletin kadın istihdamı konusunda son dönemlerde gerçekleştirdiği projelerden olumlu sonuçlar alınmaya başlandığını belirten, geçtiğimiz yıldan elde edilen verilerin güzel olduğunu bundan sonraki süreçte daha iyi sonuçlar alınacağını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, 2005 yılında yüzde 21 olan kadın istihdam oranının 2016 yılında yüzde 28’e yükseldiğini bu rakamın çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. Bakü’de düzenlenen Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Uluslararası Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulunan Kaya, kadının olduğu her yerde ekonomik ve sosyal kalınmanın olduğunu, müreffeh bir toplum inşa etmek için kadın statüsünün güçlendirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Statüyü Güçlendirme Çalışmaları

2002 yılından itibaren bu düşünce ile hareket edildiğini ve kadın statüsünü güçlendirici eylem planlarının belirlendiğini ve bu kapsamda çalışmaların yürütüldüğünü belirten Kaya, kadınların siyaset ev karar alma mekanizmalarında aktif rol almasının çok önemli olduğunu, kadına pozitif ayrımcılık yapılmasının anayasal bir ilke olması gerektiğini söyledi.

Kadın ve Yoksulluk Yan Yana Olmamalı

Kadın istihdamının artırılması için tüm çalışmaların yapıldığını, 2005 yılında yüzde 21 seviyelerinde olan kadın istihdam oranını yüzde 28 seviyelerine çıkarmayı başardıklarını belirten Kaya, bu artışın yeterli olmadığını, rakamın daha fazla artması için yeni modeller üzerinde çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Kadın ve yoksulluk kavramının asla yan yana olmaması gerektiğini belirten Kaya, bu yüzden kadın istihdamının çok önemli olduğunu söyledi.

Kadın Toplumu Değiştirir

Donanımlı, girişimci ve lider kadınların içinde bulundukları toplum ve tüm dünyayı değiştirme gücünün odluğunu belirten Kaya, bu güce sahip olan kadınlara imkân tanınmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

kadın statüsü kadın istihdamı Kadın Girişimciliğinin Desteklenmesi Uluslararası Konferansı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!
Albaraka Türk, Yayıncı-Editör Alımları Yapacak!