Gündem Poşet Kullanımı Paralı Olacak!

Poşet Kullanımı Paralı Olacak!

Son Güncelleme:

Poşet kullanımının artması ile birlikte Bakanlık bu duruma müdahale ederek yeni bir düzenleme getirdi. Poşet kullanımı artık paralı bir hale getirilecek. 

Alışverişlerde naylon poşet kullanımının artması ile birlikte Bakanlık bu duruma el koyacağını açıkladı. Çevreye ve insan sağlığına zararlı olan poşet kullanımının yasaklanması için çalışmaların başlatılacağı açıklanmaya başladı. Yeni yılla birlikte naylon poşet kullanımının tamamen yasaklanacağı ve file ile karton poşet kullanımının yaygınlaştırılacağı belirtilmişti. Bu durum perakendeciler ile plastikçilerin karşı karşıya gelmesini ve çeşitli tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Bez tornaya geçilmesini savunanlar olduğu gibi bazı perakendeciler naylon poşetlerin yasaklanması yerine paralı olarak satılmasını önerdiler. 

Plastikçiler tarafından ortaya atılan görüşlere göre poşetlerin paralı olarak satılmasının vatandaşları maddi açıdan zorlayabileceği yönünde bazı açıklamalar yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konu hakkındaki tartışmalara son noktayı koymak için bir açıklama yapıldı. Naylon poşetlerin piyasadan tamamen kaldırılmasını gerektirecek bir çalışmanın yapılmayacağı belirtildi. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gereksiz poşet kullanımını engellemek ve insanların davranış biçimlerini değiştirebilmek için 25 ile 50 kuruş arasında değişen cüzi bir rakam ile satışa sunulacağı belirtildi. Yakın zamanda kamu spotu ile birlikte vatandaşların poşet kullanımı konusunda bilinçlendirmesi planlanıyor. 

Yapılan uygulamanın Avrupa Birliği standartlarında yeni bir çalışma olduğu açıklandı. Bazı merkezlerde şimdiden poşet kullanımının paralı hale getirildiği öğrenildi. Yeni sistemle birlikte tüketici poşet kullanmak istiyorsa bu anlamda mutlaka para alıp poşet alabilecekler. Konu hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi için kamu spotu çalışmalarına başlanacak. 

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler