Poşet kullanımının artması ile birlikte Bakanlık bu duruma müdahale ederek yeni bir düzenleme getirdi. Poşet kullanımı artık paralı bir hale getirilecek. 

Alışverişlerde naylon poşet kullanımının artması ile birlikte Bakanlık bu duruma el koyacağını açıkladı. Çevreye ve insan sağlığına zararlı olan poşet kullanımının yasaklanması için çalışmaların başlatılacağı açıklanmaya başladı. Yeni yılla birlikte naylon poşet kullanımının tamamen yasaklanacağı ve file ile karton poşet kullanımının yaygınlaştırılacağı belirtilmişti. Bu durum perakendeciler ile plastikçilerin karşı karşıya gelmesini ve çeşitli tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Bez tornaya geçilmesini savunanlar olduğu gibi bazı perakendeciler naylon poşetlerin yasaklanması yerine paralı olarak satılmasını önerdiler. 

Plastikçiler tarafından ortaya atılan görüşlere göre poşetlerin paralı olarak satılmasının vatandaşları maddi açıdan zorlayabileceği yönünde bazı açıklamalar yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konu hakkındaki tartışmalara son noktayı koymak için bir açıklama yapıldı. Naylon poşetlerin piyasadan tamamen kaldırılmasını gerektirecek bir çalışmanın yapılmayacağı belirtildi. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gereksiz poşet kullanımını engellemek ve insanların davranış biçimlerini değiştirebilmek için 25 ile 50 kuruş arasında değişen cüzi bir rakam ile satışa sunulacağı belirtildi. Yakın zamanda kamu spotu ile birlikte vatandaşların poşet kullanımı konusunda bilinçlendirmesi planlanıyor. 

Yapılan uygulamanın Avrupa Birliği standartlarında yeni bir çalışma olduğu açıklandı. Bazı merkezlerde şimdiden poşet kullanımının paralı hale getirildiği öğrenildi. Yeni sistemle birlikte tüketici poşet kullanmak istiyorsa bu anlamda mutlaka para alıp poşet alabilecekler. Konu hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi için kamu spotu çalışmalarına başlanacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.