Ana SayfaGündemPoşet Kullanımı Paralı Olacak!

Poşet Kullanımı Paralı Olacak!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Poşet kullanımının artması ile birlikte Bakanlık bu duruma müdahale ederek yeni bir düzenleme getirdi. Poşet kullanımı artık paralı bir hale getirilecek. 

Alışverişlerde naylon poşet kullanımının artması ile birlikte Bakanlık bu duruma el koyacağını açıkladı. Çevreye ve insan sağlığına zararlı olan poşet kullanımının yasaklanması için çalışmaların başlatılacağı açıklanmaya başladı. Yeni yılla birlikte naylon poşet kullanımının tamamen yasaklanacağı ve file ile karton poşet kullanımının yaygınlaştırılacağı belirtilmişti. Bu durum perakendeciler ile plastikçilerin karşı karşıya gelmesini ve çeşitli tartışmaların ortaya çıkmasına neden oldu. Bez tornaya geçilmesini savunanlar olduğu gibi bazı perakendeciler naylon poşetlerin yasaklanması yerine paralı olarak satılmasını önerdiler. 

Plastikçiler tarafından ortaya atılan görüşlere göre poşetlerin paralı olarak satılmasının vatandaşları maddi açıdan zorlayabileceği yönünde bazı açıklamalar yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konu hakkındaki tartışmalara son noktayı koymak için bir açıklama yapıldı. Naylon poşetlerin piyasadan tamamen kaldırılmasını gerektirecek bir çalışmanın yapılmayacağı belirtildi. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gereksiz poşet kullanımını engellemek ve insanların davranış biçimlerini değiştirebilmek için 25 ile 50 kuruş arasında değişen cüzi bir rakam ile satışa sunulacağı belirtildi. Yakın zamanda kamu spotu ile birlikte vatandaşların poşet kullanımı konusunda bilinçlendirmesi planlanıyor. 

Yapılan uygulamanın Avrupa Birliği standartlarında yeni bir çalışma olduğu açıklandı. Bazı merkezlerde şimdiden poşet kullanımının paralı hale getirildiği öğrenildi. Yeni sistemle birlikte tüketici poşet kullanmak istiyorsa bu anlamda mutlaka para alıp poşet alabilecekler. Konu hakkında vatandaşların bilinçlendirilmesi için kamu spotu çalışmalarına başlanacak. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.