Son dönemlerde kurlardaki oynaklık ve altın fiyatlarının bir düşüş bir çıkış eğiliminde olması dolayısı ile ne yapacağına tam karar veremeyen yatırımcılara kesin sonuçlar (TÜİK) Türkiye İstatistik Kurumu’ndan   geldi. Finansal yatırım araçlarının nisan ayına ilişkin reel getiri oranlarını açıklayan TÜİK, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde nisan ayında en fazla reel getirinin külçe altından elde edildiğini açıkladı.

En Çok Külçe Altın Kazandırdı

Nisan ayında en yüksek reel getiri, Yİ – ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,91 oranı, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1,35 oranı ile külçe altında meydana geldi. Konu hakkında açıklama yapan analistler nisan ayında külçe altın yatırımı olanların en kârlı grupta olduğunu, bu konuda yatırım yapanların şanlı olduklarını söyledi.

Dolar ve Avro Kaybettirdi

Külçe altının yatırımcısına kazanç sağlamasının aksine dolar ve avronun nisan ayında yatırım yapanların yüzünü güldürmediğini belirten analistler, TÜİK verilerine göre nisan ayında avronun yüzde 0,98 oranında doların ise yüzde 1,23 oranında yatırımcısına kayıp yaşattığını söyledi.

Yıllık En Çok Kazanç Da Külçede

Finansal yatırım araçlarının yıllık değerlendirilmeleri yapıldığında da külçe altının en çok kazandıran yatırım aracı olduğu bilgisi elde ediliyor. Yıllık değerlendirmede külçe altın Yİ – ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,23 oranında reel getiri sağlarken, TÜFE ile indirgendiğinde ise yıllık yüzde 17,79 oranında yatırımcıya reel getiri sağladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.