Ana SayfaGündemArtan Mevduat Faizleri Bankaları Sıkıntıya Sokacak

Artan Mevduat Faizleri Bankaları Sıkıntıya Sokacak

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Garanti Fonu’nun destek vermesi ile sağlanan krediler nedeniyle yükselen mevduat faizleri, bu yılın 2 ve 3. Çeyreğinde bankaları sıkıntıya sokması bekleniyor.

Ülke ekonomisine hareketlilik katmak adına konuşmaya başlanan Kredi Garanti Fonu tarafından takip edilen kredi yükselişi ile bu yılın ilk 4 ayında son yıllarda görülen en fazla kredi genişlemesi ve sağlam bir kar elde edişi sağlamış olan bankacılık sektöründe, geriye kalan 2. ve 3. dört aylık süre zarfı içerisinde ise yükselen Türk Lirası fonlama ihtiyacını sebebiyle artış gösteren mevduat faizlerinin, kesin olan faiz aralığı ve elde edilen kazanca baskı yapması öngörülüyor.

Analistler tarafından yapılan açıklamada, kredi hacminin büyümesine neden olan Kredi Garanti Fonu kredileri ile bankaların bir sınıra ulaşmış olduğunu belirterek, 2017 yılında bankacılık sektörünün kesin kazancının yüzde 23 ile 25 arasında gerçekleşeceği belirtildi.

2017’nin başından beri Kredi Garanti Fonu’nun destek vermesi üzerine sağlanan kredilerde geçtiğimiz 5 yılın en fazla kredi genişlemesi görüldü. Söz konusu olan bu kredi büyümesi ise, limitli olarak gelişim gösteren ve kredilerin en önemli kaynağı olan mevduat faizlerinde yükseliş yaşanmasına sebep oldu. Bankacılar tarafından edinilen bilgilere göre, bazı bankalar 1 milyon Türk Lirası’ndan fazla olan ve 31 günden fazla olan mevduat için 7. Ay itibari ile yüzde 15 civarında bir getiri sağlıyor.

TEB Bankası Analisti Duygun Kutucu tarafından yapılan açıklamalara göre ise, 2017 yılının ilk 4 ayında yaşanan kazanç artışının 2. 4 aylık süreçte yavaşlayacağı belirtildi.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.