Artan Mevduat Faizleri Bankaları Sıkıntıya Sokacak

0

Kredi Garanti Fonu’nun destek vermesi ile sağlanan krediler nedeniyle yükselen mevduat faizleri, bu yılın 2 ve 3. Çeyreğinde bankaları sıkıntıya sokması bekleniyor.

Ülke ekonomisine hareketlilik katmak adına konuşmaya başlanan Kredi Garanti Fonu tarafından takip edilen kredi yükselişi ile bu yılın ilk 4 ayında son yıllarda görülen en fazla kredi genişlemesi ve sağlam bir kar elde edişi sağlamış olan bankacılık sektöründe, geriye kalan 2. ve 3. dört aylık süre zarfı içerisinde ise yükselen Türk Lirası fonlama ihtiyacını sebebiyle artış gösteren mevduat faizlerinin, kesin olan faiz aralığı ve elde edilen kazanca baskı yapması öngörülüyor.

Analistler tarafından yapılan açıklamada, kredi hacminin büyümesine neden olan Kredi Garanti Fonu kredileri ile bankaların bir sınıra ulaşmış olduğunu belirterek, 2017 yılında bankacılık sektörünün kesin kazancının yüzde 23 ile 25 arasında gerçekleşeceği belirtildi.

2017’nin başından beri Kredi Garanti Fonu’nun destek vermesi üzerine sağlanan kredilerde geçtiğimiz 5 yılın en fazla kredi genişlemesi görüldü. Söz konusu olan bu kredi büyümesi ise, limitli olarak gelişim gösteren ve kredilerin en önemli kaynağı olan mevduat faizlerinde yükseliş yaşanmasına sebep oldu. Bankacılar tarafından edinilen bilgilere göre, bazı bankalar 1 milyon Türk Lirası’ndan fazla olan ve 31 günden fazla olan mevduat için 7. Ay itibari ile yüzde 15 civarında bir getiri sağlıyor.

TEB Bankası Analisti Duygun Kutucu tarafından yapılan açıklamalara göre ise, 2017 yılının ilk 4 ayında yaşanan kazanç artışının 2. 4 aylık süreçte yavaşlayacağı belirtildi.  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın