Ana Sayfa Gündem Amerikan Merkez Bankası Yetkililerinden Önemli Faiz Açıklaması!

Amerikan Merkez Bankası Yetkililerinden Önemli Faiz Açıklaması!

-

Amerikan Merkez Bankası’nda söz hakkına sahip olan iki yetkili tarafından yapılan açıklamada enflasyonda yükselme belirtileri görülmeden faizlerin de artırılmaması gerektiğini söyledi.

Kısa adı FED olan Amerikan Merkez Bankası para politikaları konusunda açıklamalar yapan iki banka yetkilisi faiz artırımına gidilmesi için enflasyon oranlarının yükselmeye başladığının gözlemlenmesi gerektiğini söyledi.

FED’in Dallas Başkanı Robert Kaplan ve Minneapolis Başkanı Neel Kashakri, Amerika’da dün sabah enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra açıklama yaparak FED’in faiz artırımı ile ilgili sabırlı davranması gerektiği yönünde görüş bildirdiler.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, ABD’nin Teksas eyaletinde katıldığı bir organizasyonda konuşarak Amerikan Merkez Bankası’nın belirlenen enflasyon rakamlarına ulaşma yolunda ilerlediği ilgili ellerinde bir delil olmadığını, bu sebeple de sabırlı olmak gerektiğini düşündüğünü belirtti. Kaplan, FED’in faiz artırımına gitmesi için enflasyon oranlarında yükselme görülmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Kısa adı FOMC olan ve FED’in para politikalarının belirleyicisi olan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin aceleci açıklamaları ile bilinen üyesi Minneapolis Başkanı Neel Kashkari de FED yetkililerine eleştiride bulundu. Enflasyon verilerinin zayıf olduğunu, bu yüzden de FED’in faiz artırımı ile ilgili oylamada karşı oy kullanmasını doğru bulduğunu söyleyen Kashkari, diğer FED yetkililerini eleştirerek, onların farklı kararlar almasının enflasyonun hızlanması ile ilgili endişelerinden dolayı olduğunu, ancak kendisinin bunu bir “hayalet hikayesi” olarak değerlendirdiğini söyleyerek bunun hikaye olduğunu düşünmesinin sebebini enflasyonun yükselmesi ile ilgili piyasalarda herhangi bir işaret görülmemesi olarak açıkladı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan enflasyon raporuna göre ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziran ayına göre temmuz ayında yüzde 0.1 oranında arttı. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,255BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
30TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler