Son dönemlerde kaçak sigara ile mücadele hız kazanmıştı. Bu süreç içerisinde kaçak sigara oranlarının düşürülmesi konusunda büyük adımlar atıldı ancak bu sefer sarma sigara kullanımının giderek arttığı öğrenildi. 

Sigara vergi fiyatları üzerinde son yıllarda üst üste yapılan zamlar yeni alternatiflerin üretilmesine neden oldu. Bu süreç içerisinde kaçak sigara tüketimi artmış ancak yetkililer tarafından kayıt dışı oranlarının azaltılması için kaçak sigara ile mücadele konusunda önemli adımlar atılmıştı. Kaçak sigara hakkındaki tüm işlemlerin ardından sarma sigara tüketiminde yaşanan rekor artış gündeme gelmeye başladı. Bu durumun artmasındaki asıl nedenin yaprak sigara kağıdının ticaretinde meydana gelen birtakım kolaylıklarında olduğu tespit edildi. 

Kayıt Dışı Oranları Büyümeye Devam Ediyor

Son dönemlerde yapılan çeşitli istatistikler sonrasında kayıt dışı oranlarının giderek büyümeye başladığı tespit edilmişti. Sigara pazarının kayıtlı ürünler dışında sarma sigara pazarının altında kalması en çok dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor. Vergi yükünün satış fiyatı ile karşılaştırılmasının ardından ortaya çıkan oranın yüzde 83 olduğu ve bu oranın son derece yüksek bir rakam olduğu ifade edildi. Bunun aksine kayıt dışı sarmaların çok uygun fiyata satılması vatandaşları bu alana doğru yönlendirmeye başladı. 

Sigara vergileri üzerinden hesaplama yapıldığı zaman 2016 yılında 32 milyar liralık ÖTV gelirinin elde edildiği öğrenildi. Yapılan çeşitli artışların ardından bu yıl elde edilmesi planlanan ÖTV vergisinin ise 36.5 milyar lira olması beklentiler arasında yer alıyor. Sarma sigara satışları hakkında yetkililer tarafından gerekli operasyonların başlatıldığı öğrenildi. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın