Ana SayfaEkonomiTürk Lirası Tarihi Bir Performans Gösterdi

Türk Lirası Tarihi Bir Performans Gösterdi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu yılın Şubat ayı itibari ile dolar karşısında değer kazanmaya başlayan Türk Lirası, 1989 yılından sonra ilk defa dolar karşısında üst üste 7 ay yükselişini sürdürdü. Bu yılın Şubat ve Ağustos ayları arasında yüzde 8,49’luk bir artış gösteren TL, doların değer kaybı yaşamasından nasibini alan para birimlerinden biri oldu.

ABD’nin Yaşamış Olduğu Sorunlar Doların Değer Kaybı Yaşamasına Neden Oldu

Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanmakta olan gerilimler ve Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası tarafından uygulanan sıkı para politikaları, haliyle doların eksi yönde seyretmesine ve bu sayede Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kazanmasına neden oldu. Türk Lirası güç kazanmaya devam ederken, ABD merkez bankasının faiz arttırma ihtimalinin giderek azalıyor olması, Ağustos ayı itibariyle doların 1,9 değer kaybetmesine neden oldu. Doların 7-8 Eylül arasında 3,3999 seviyelerini görmesi, son 9 ayın en düşük seviyesi olarak kayda geçti. Öte yandan uzmanlar ABD Merkez Bankası’nın faiz kararının, doların yükselmesi konusunda pek etkili olmayacağını belirtti.

Gelişmekte Olan Ülkelerin Para Birimlerine Göre TL Önemli Bir Artış Yakaladı

Uzmanlar, FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’ın sürpriz bir şekilde istifa etmesinin ve öte yandan FED Başkanı Janet Yellen’ın, 2018 yılı Şubat ayında görev süresini dolduracağının, dolar piyasalarında bir belirsizliğe yol açtığını ve bu nedenden dolayı doların düşüşünün devam edeceğini belirtti. Öte yandan uzmanlar, gelişmekte olan ülkelere göre Türk Lirası’nın, son dönemlerde doların değer kaybetmesini iyi değerlendirdiğini öne sürdü. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...