Anasayfa Gündem ÖSYM’nin Sınav Kazancı 750 Milyon TL’yi Aştı!

ÖSYM’nin Sınav Kazancı 750 Milyon TL’yi Aştı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin geçtiğimiz yıl düzenlediği sınavlardan kasasına giren para duyanları şok ediyor. ÖSYM, 2016 yılında tam 787 milyon 125 bin 698 TL kazanç elde etti!

Üniversite giriş sınavları, akademik sınavlar, atama sınavları, engelli memur adayları için E-KPSS gibi birçok sınav düzenleyen ÖSYM, sınavlar için aldığı başvuru ücreti ile duyanları hayrete düşürdü. Her sınav için farklı tutarlarda ücret talebinde bulunan ÖSYM, elde edilen bu gelirler ile sınavlarda öğrencilere verilen kalem, silgi, kalemtıraş gibi objelerin satın alımı, sınavlarda gözetmenlik yapan kişilerin yevmiyesi, ÖSYM’de istihdam edilen memurların aylıkları gibi ücretler karşılanıyor.

2016 yılında ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlara toplam giren aday sayısı 14 milyon 214 bin 784 Türk Lirası olarak kayıtlara geçti. Sınava giren adayların her birinden belirli tutarda bir sınav ücreti talebinde bulunan ÖSYM, alınan bu ücretlerden toplamda 787 milyon 125 bin 698 Türk Lirası tutarında gelir elde etti.

Sınav giriş ücretlerine ek olarak, memur adaylarından atama tercihleri aşamasında 15 Türk Lirası tutarında bir atama ücreti talebinde bulunan ÖSYM, adaylar tarafından bu ücretin kaldırılması yönünde gelen talepleri değerlendiriyor.

ÖSYM Hangi Sınavları Düzenliyor?

1974 yılında kurularak hizmet vermeye başlayan ÖSYM, başta üniversiteye giriş sınavı ve KPSS olmak üzere; EKPSS, JANA, ALES, TUS, YDS, DGS, YDUS, ALS, DUS, EUS ve kurumlara özel sınavlar olmak üzere birçok sınav düzenliyor.

2016 yılında 14 milyon 214 bin 784 adayın giriş yaptığı sınavlardan elde edilen toplam gelirin 787 milyon 125 bin 698 Türk Lirası olduğu hesaba katıldığında, ÖSYM’nin sınava giren her adaydan elde ettiği ortalama gelir 55,3738 Türk Lirası olarak ortaya çıkıyor.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

15 + 3 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,820BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,004TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,568TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler