Ana SayfaGündemÖSYM’den Önemli Değişiklik! 15 Dakika Kuralı Kaldırıldı!

ÖSYM’den Önemli Değişiklik! 15 Dakika Kuralı Kaldırıldı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

Türkiye’de eğitim sistemi son dönemlerde önemli revizyonlar uğradı. Yapılan bu revizyonlardan bir tanesi de ÖSYM’den geldi. ÖSYM 15 dakika önce sınava girme zorunluluğunu kaldırdı.

Her yıl birçok sınavda 15 dakika kuralı sebebiyle yüzlerce hatta binlerce genç mağdur oluyor, sınava giremediği için bir yıllık zaman kaybı yaşıyordu. ÖSYM tarafından koyulan 09.45 kuralının tarih olması ile birlikte artık adaylar sınav başlangıç anına kadar sınava katılım yapabilecekler.

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların büyük bir kısmı saat 10.00 itibariyle başlaması ile biliniyor. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav kılavuzunda ve sınav giriş belgelerinde adayların sınavdan 15 dakika önce sınava girecekleri sınıfta olmaları zorunluluğu, ÖSYM tarafından alınan yeni karar ile tarih oldu.

Hem salondaki öğrencilerin rahatsız olmaması, hem de gözetmenlerin sınav düzenini kontrol altında tutabilmesi, düzenin bozulmaması adına ÖSYM tarafından sınav başlamadan en geç 15 dakika önce sınav binasına giriş yapılarak, sınav salonunda bulunulması zorunlu tutuluyordu.

09.45 Kuralı Kalktı!

Uygulamada olan bu karar, her ne kadar sınava zamanında giren öğrencilerin rahat edebilmesi amacı ile uygulansa da, birçok kişinin mağdur olması sebebi ile bu kararda revizyona gidildi. ÖSYM tarafından açıklanan yeni bilgilere göre artık sınav başlama anına kadar adaylar sınav salonuna kabul edilecek. 10.00’da başlayan bir sınav için adayların 09.45’te salonda bulunma zorunluluğu olmayacak.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, uygulamada olan 15 dakika kuralının sınava giren adayların konsantrasyonlarının bozulmaması, dikkatlerinin dağılmaması amacıyla uygulamada olduğu bilgisi paylaşılırken, bu kararın kaldırılmasında hem adayların mağdur olmamasının, hem de ÖSYM’ye olan güvenin sarsılmasının önüne geçilmesi amacı taşıdığı bildirildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.