ÖSYM’den Önemli Değişiklik! 15 Dakika Kuralı Kaldırıldı!

Türkiye’de eğitim sistemi son dönemlerde önemli revizyonlar uğradı. Yapılan bu revizyonlardan bir tanesi de ÖSYM’den geldi. ÖSYM 15 dakika önce sınava girme zorunluluğunu kaldırdı.

Her yıl birçok sınavda 15 dakika kuralı sebebiyle yüzlerce hatta binlerce genç mağdur oluyor, sınava giremediği için bir yıllık zaman kaybı yaşıyordu. ÖSYM tarafından koyulan 09.45 kuralının tarih olması ile birlikte artık adaylar sınav başlangıç anına kadar sınava katılım yapabilecekler.

ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların büyük bir kısmı saat 10.00 itibariyle başlaması ile biliniyor. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav kılavuzunda ve sınav giriş belgelerinde adayların sınavdan 15 dakika önce sınava girecekleri sınıfta olmaları zorunluluğu, ÖSYM tarafından alınan yeni karar ile tarih oldu.

Hem salondaki öğrencilerin rahatsız olmaması, hem de gözetmenlerin sınav düzenini kontrol altında tutabilmesi, düzenin bozulmaması adına ÖSYM tarafından sınav başlamadan en geç 15 dakika önce sınav binasına giriş yapılarak, sınav salonunda bulunulması zorunlu tutuluyordu.

09.45 Kuralı Kalktı!

Uygulamada olan bu karar, her ne kadar sınava zamanında giren öğrencilerin rahat edebilmesi amacı ile uygulansa da, birçok kişinin mağdur olması sebebi ile bu kararda revizyona gidildi. ÖSYM tarafından açıklanan yeni bilgilere göre artık sınav başlama anına kadar adaylar sınav salonuna kabul edilecek. 10.00’da başlayan bir sınav için adayların 09.45’te salonda bulunma zorunluluğu olmayacak.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, uygulamada olan 15 dakika kuralının sınava giren adayların konsantrasyonlarının bozulmaması, dikkatlerinin dağılmaması amacıyla uygulamada olduğu bilgisi paylaşılırken, bu kararın kaldırılmasında hem adayların mağdur olmamasının, hem de ÖSYM’ye olan güvenin sarsılmasının önüne geçilmesi amacı taşıdığı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.