Ana SayfaGündemTelefonunuza İndirdiğiniz Uygulama Banka Bilgilerinizi Çalabilir!

Telefonunuza İndirdiğiniz Uygulama Banka Bilgilerinizi Çalabilir!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hayatın her dönemine girmeyi başaran teknoloji, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Üç farklı siber güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre BankBot adı verilen bir yazılım sayesinde banka bilgileriniz çalınabilir!

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarına Google Play Store’den indirilebilen bazı uygulamalarda önemli virüsler tehdit edildi. Google’ın algoritmasında bulunan açık sebebi ile uygulamaların içlerine gizlenen trajanler, üç farklı siber güvenlik şirketi tarafından fark edildi. “BankBot” adı verilen malware türündeki virüs, Google Play Store’de yer alan birçok fener ve Solitaire uygulamaları içerisine gizlenmiş vaziyette.

13 Ekim’de Fark Edildi

BankBot virüsü, ilk olarak 13 Ekim 2017 tarihinde fark edildi. İndirdiğiniz uygulama sayesinde telefonunuza giren virüs, kendisini bekleme moduna alırken, aralarında ING Bank’ın da yer aldığı Wells Fargo Bank, Chase Bank, CitiBank gibi birçok bankanın uygulama izlerini takip edebiliyor.

Cep telefonunuza indirdiğiniz bu virüs, cep telefonunuzdan giriş yaptığınız bankacılık uygulamalarına bağlanma kimlik bilgilerinizi çalabilirken, bankaların iki adımlı doğrulama için gönderilen SMS’leri de algılayabilerek tüm varlığınızı riske atıyor.

Bazı Cep Telefonları Riskli Değil

Aralarınsa Avast, ESET ve SyfLabs’ın da yer aldığı uluslararası düzeyde önemli siber güvenlik kurumlarının yürüttükleri çalışmalar sonrasında açığa çıkartılan bu virüs, Google Play Protect protokolünü de rahatlıkla aşabiliyor. Bazı cep telefonu modellerinde bu virüs algılanarak, ekstra bir kurulum izni talep ettiği bilgileri de paylaşılırken, birçok cep telefonunda bu izni talep etmediği için Truva Atı tekniğini kullanarak cep telefonlarına sızıp, banka hesaplarınızı riske atabiliyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,247TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.