Hayatın her dönemine girmeyi başaran teknoloji, bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Üç farklı siber güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamaya göre BankBot adı verilen bir yazılım sayesinde banka bilgileriniz çalınabilir!

Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarına Google Play Store’den indirilebilen bazı uygulamalarda önemli virüsler tehdit edildi. Google’ın algoritmasında bulunan açık sebebi ile uygulamaların içlerine gizlenen trajanler, üç farklı siber güvenlik şirketi tarafından fark edildi. “BankBot” adı verilen malware türündeki virüs, Google Play Store’de yer alan birçok fener ve Solitaire uygulamaları içerisine gizlenmiş vaziyette.

13 Ekim’de Fark Edildi

BankBot virüsü, ilk olarak 13 Ekim 2017 tarihinde fark edildi. İndirdiğiniz uygulama sayesinde telefonunuza giren virüs, kendisini bekleme moduna alırken, aralarında ING Bank’ın da yer aldığı Wells Fargo Bank, Chase Bank, CitiBank gibi birçok bankanın uygulama izlerini takip edebiliyor.

Cep telefonunuza indirdiğiniz bu virüs, cep telefonunuzdan giriş yaptığınız bankacılık uygulamalarına bağlanma kimlik bilgilerinizi çalabilirken, bankaların iki adımlı doğrulama için gönderilen SMS’leri de algılayabilerek tüm varlığınızı riske atıyor.

Bazı Cep Telefonları Riskli Değil

Aralarınsa Avast, ESET ve SyfLabs’ın da yer aldığı uluslararası düzeyde önemli siber güvenlik kurumlarının yürüttükleri çalışmalar sonrasında açığa çıkartılan bu virüs, Google Play Protect protokolünü de rahatlıkla aşabiliyor. Bazı cep telefonu modellerinde bu virüs algılanarak, ekstra bir kurulum izni talep ettiği bilgileri de paylaşılırken, birçok cep telefonunda bu izni talep etmediği için Truva Atı tekniğini kullanarak cep telefonlarına sızıp, banka hesaplarınızı riske atabiliyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın