Ana SayfaGündemTCMB Enflasyon Hedefini Açıkladı!

TCMB Enflasyon Hedefini Açıkladı!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), 2018’de uygulayacağı para ve kur politikasının genel çerçevesi ile takibindeki 3 sene kapsamındaki enflasyon hedeflerini açıklamış olduğu 2018 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, fiyat istikrarına odaklı para politikası duruşunun korunduğu bir çerçeveyi baza alarak dikkat çekilen raporda, enflasyon hedeflemesinin temel para politikası rejimi olmasını sürdüreceği açıklandı.

Para politikasının kararlarının, enflasyon beklentileri, enflasyonu etkilen diğer unsurlarda meydana gelen gelişmeler, fiyatlama davranışları baza alınarak oluşturulacağı belirtilen raporda aynı zamanda da enflasyonun hedef ile uygun düzeyde tutulmasının hedeflendiği, finansal istikrarında gözetileceği belirtildi.

Enflasyon Yüzde 5 Seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, enflasyonunun düşürülmesine engel olan yapısal unsurları kaldırmaya ilişkin olarak diğer kurumlar ile beraber ortak olarak çalışmaların sürdürüleceği belirtilen raporda, TCMB’nin asıl hedefinin fiyat istikrarını sağlamak, bu istikrarın ise devamlılığını sağlamak olduğu, bu kapsamda da 2018 yılı ile 2020 yılı arasındaki dönemde geçerli kılınacak enflasyonun hükümet ile yapılan anlaşma sonrasında yüzde 5 düzeyinde olduğu, 2018 ile 2020 yılları kapsamında açıklanan Orta Vadeli Program (OVP)’a ilişkin olarak enflasyon hedefine kademe kademe yakınsayacağının öngörüldüğü belirtildi.

Enflasyon Belirsizlik Aralığı Dışında Kalırsa Açık Mektup Yazılacak

Merkez Bankası’nın hesap verme yükümlülüğünün unsurları arasında yer alan belirsizlik aralığının, önceki dönemlere benzer şekilde her iki yönde 2 yüzde puan olarak korunduğuna dikkat çekilen raporda, enflasyonun yıl sonunda belirsizlik aralığının dışında olması halinde de hükümete açık mektup yazılacağı belirtildi.

Merkez Bankası’nın Kur Hedefi Yok!

Döviz kurunun dalgalı bir şekilde devam ettiği de belirtilen raporda, şuanda uygulanan kur rejiminin döviz kurunun politika aracı olarak kullanmadığını, dövizin arz ve talebini belirleyici olan unsurların uygulanan para ve maliyet politikaları, uluslararası beklenti ve gelişmelerin, iktisadi temelllerin olduğu, Merkez Bankası’nın reelde ya da nominalda kur hedefinin olmadığı belirtildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
67TakipçilerTakip Et
2,217TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...

Kuveyt Türk 3 Farklı İlde Gişe Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.