Ana SayfaEkonomiİran’ın Karışılığı Petrolü Vurdu! Yıl Sonuna Kadar…

İran’ın Karışılığı Petrolü Vurdu! Yıl Sonuna Kadar…

-

İran’da politik gerginlik yükselme eğilimini devam ettiriyor. Son 4 yıl içerisinde yeni yıla ilk defa 60 Dolar’ın üzerinde bir başlangıç yapan petrolün varil fiyatı, gerginliklerin tırmanması halinde yıl sonuna kadar 80 Dolar seviyesine ulaşabilir.

Petrol fiyatları, son dört yıllık süreçte ilk defa yeni yıla 60 dolar seviyesinin üzerinde başlangıç yaptı. İlk etapta Suudi Arabistan’da gerçekleşen olaylar ve Aramco’nun halka arz edilmesi, sonrasında ise İran’da başlayan iç karışıklıklar, varil fiyatlarının adeta zirve yapmasına ortam yarattı.

Petrol fiyatları hakkında katıldığı bir TV programında görüşlerini ileten Natixis Asset Management’in Asya Portföy Yöneticisi Yoo Chou Chong, petrolün varil fiyatlarının yıl sonuna kadar 80 Dolar seviyesini bulmasının mantıksız olmayacağını ifade etti. Hem ihracatçı firmaların, hem de teknoloji firmalarının son dönemlerde büyük bir sıçrama yaşadığını ve portföylerin ağırlıklı olarak bu alanlara kaydığını ifade eden Chong, 2018 yılında emtialarda ve petrollerde geri dönüşün mümkün olduğunu ifade etti.

2014’ten Sonra İlk Riskler Kaldıraç Etkisi Yaptı!

SEB’in Analisti Bjarne Schieldrop ise gerçekleştirdiği açıklamada 2014 yılının ikinci altı aylık döneminde petrol için arz fazlasının gündeme geldiğini ve devamında da jeopolitik risklerin tamamen ortadan kalktığını ifade ederken, yakın zamanda risklerin tekrar petrol fiyatlarını etkilemeye başladığını, üretim kesintileri sebebiyle mevcut stokların önemli ölçüde düştüğünü, bu durumun fiyatlar için kaldıraç etkisi yarattığını ifade etti.

Son günlerde gittikçe harlanan İran protestoları ve talebin artması ile birlikte yükselişe geçen brent petrolün varil fiyatı, Salı günü itibariyle 67,29 Dolar seviyesini gördükten sonra, Çarşamba günü 66,55 Dolar seviyesine kadar yükseldi. Aynı zamanda ABD’nin gösterge petrolü olan Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı da 60 dolar seviyesini geçerek 60,74 Dolar seviyesine ulaştı. Elde edilen bu rakamlar, son iki buçuk yıllık sürecin en yüksek noktası anlamına geliyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler