Anasayfa Gündem Bankacılık Sektörünün Sermaye Yeterliliği Yükseliyor!

Bankacılık Sektörünün Sermaye Yeterliliği Yükseliyor!

Türkiye Bankalar Birliği, 2017 yılının son ayında bankacılık sektörünün elde ettiği net kâr rakamlarını açıkladı. Birlik, aynı zamanda bankacılık sektörü için uluslararası piyasalar ile uyum sağlanabilmesi adına yapılan düzenlemelerin de, tüm bankaların sermaye yeterliliği rasyosuna olumlu etki yaptığını vurguladı.

Türk bankacılık sektörü, 2017 yılının Aralık ayında 359 milyar Türk Lirası tutarındaki toplam özkaynak ile yüzde 14,7 oranında ortalama bir kârlılık oranına kavuştu. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada, bankacılık sektörünün küresel finans sistemi düzenlemelerine uyum sağlayabilmesi adına hayata geçirilen değişikliklerin, bankalar için hem sermaye yeterliliği alanında, hem kredi talebi alanında, hem de KGF (Kredi Garanti Fonu) kredileri kapsamında olukça olumlu etki yarattığı ifade edildi.

Aktifler Yüzde 19 Büyüdü!

TBB’nin yaptığı yazılı açıklamada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafındaa derlenen verilere de yer verildi. 2017 yılının sonunda bankacılık sektörünün bir önceki yılın aynı dönemine oranla aktiflerini yüzde 19 oranında artırdığını ifade eden kurum, toplam aktiflerin 3,3 trilyon Türk Lirası düzeyine ulaştığını belirtti Aynı dönem içerisinde krediler için yüzde 21 oranında, sabit fiyatlar için ise yüzde 8 oranında büyüme elde edilerek, 2,1 trilyon Türk Lirası seviyesine ulaşıldığını belirten Birlik, kredilerin 283 milyar Türk Lirası oranında arttığını bu artışın kurumsal krediler için olan kısmının yüzde 22’lik büyüme ile 1,6 trilyon Türk Lirası seviyesine ulaştığını belirtti.

Takipte olan alacakların, kredilere olan oranının bir önceki yıl sonuna göre 0,3 puanlık bir azalma yaşadığı ifade edilirken, oranın yüzde 3 seviyesine düştüğü, toplam mevduatın yüzde 18 oranında artarak 1,71 trilyon Türk Lirası’na ulaştığı ifade edildi.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

seventeen + 12 =

Mail Bültenimize Katılın

Mail bültenimize katılarak günlük içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Mail aboneliğinizin onaylanması için otomatik olarak size gönderilen formu onaylamanız gerekmektedir. Bilgileriniz iş ortaklarımız dahil, hiç kimseyle paylaşılmayacak olup, detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,797BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,022TakipçilerTakip Et
12TakipçilerTakip Et
2,566TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler