Ziraat Katılım Bankası’ndan Türkiye için Bir İlk!

Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım Bankası ile birlikte Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin birlikte faaliyete geçirdikleri FZK Mühendislik ve Sınai Yatırımlar A.Ş.’nin Ankara’da tanıtım töreni yapıldı.

Tanıtım töreninde açıklamalarda bulunan FZK Genel Müdürü Eyüp Anlaş, FZK’nın Türkiye’nin menfaatlerine katkı sağlamak için kurulduğunu, amaçlarının yerli sanayi ve milli ürünlerin yelpazelerinin geliştirilmesi olduğunu, bu kapsamda da fikir yürüten kişilerin farkına varılmasının sağlanması ve üretimi seven insanların yetiştirilmesinin amaç edinildiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir ise, “FZK”nın “Ortak Yatırımlar Modeli”nin uygulanması ile tesis edilen bir ortaklığın ürünü olarak sektör ve Türkiye için bir ilkin gerçekleştiğini, Ziraat Katılım Bankası’nın kurulduğu günden bugüne kadar katılım bankacılığı sektöründe derinlik kazandırma vizyonu ile hareket ettiğini söyledi, banka ile Fikssan Fikstür Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında yüzde elli yüzde elli hisse ortaklığı olarak kurulduğunu, şirketin FZK’nın ana faaliyet konusunun savunma sanayi, otomotiv, demiryolu sektörlerinin ihtiyacı olan kalıp, nihai ürünler ve fikstürün Türkiye sınırları içinde üretiminin olacağını söyledi. Ülkemizde öncesinde katılım bankaları arasında kar ve zarar işbirliklerinin yapıldığını söyleyen Özdemir, Ziraat Katılım Bankası ile Fikssan’ın bir araya gelerek meydana getirdikleri FZK Mühendislik ve Sinai Yatımlar A.Ş. sanayi alanında sermaye ortaklığı kapsamında öncesinde bir örnek olmadığını söyledi.

Türkiye’nin altyapısının, istihdam kapasitesinin ve üretiminin daha da geliştirilmesinin hedefleyen proje ile yatırım finansmanı çalışmalarında olmaya devam edeceklerini söyleyen Ziraat Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ise, Türkiye’nin bilançosuna, milli projelerinin üretilmesine ve dışa olan bağımlılığının minimum seviyeye düşürülmesine destek vereceklerini düşündükleri her alanda bulunacaklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.