Ana Sayfa Bankacılık Açık Kredim Varken Yeni Kredi Çekebilir miyim?

Açık Kredim Varken Yeni Kredi Çekebilir miyim?

Açık Kredim Varken Yeni Kredi Çekebilir miyim? diye merak ediyorsanız detaylar banakciyim.net'te!

-

Ödemekte olduğunuz bir kredi varken maddi olarak sıkıntıya düştünüz ve yine finansal desteğe ihtiyacınız var. Yeni bir konut aldınız ama bir yandan da arabayı da aradan çıkartmak istiyorsunuz. Konut krediniz hala bitmedi ama araba için de kredi çekmek istiyorsunuz. Veyahut konut kredisini rahat ödeyebilmek için tekrar bir kredi çekmek istiyorsunuz. Bu durumda açık kredim varken yeni kredi çekebilir miyim sorusu aklınıza geliyorsa detaylar yazımızda…

Açık Kredim Varken Yeni Kredi Çekebilir Miyim?

Açık kredisi olan birisi yeni bir kredi talebinde bulunabilir ve alabilir ancak bankalar tarafından sağlanan şartları yerine getirmelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken püf noktaların da bilinmesi gerekmektedir.

Eğer ilk kredi geri ödemenizde sorun yaşamadıysanız, icra takibiniz yok ise ikinci krediyi çekmenizde sorun yoktur. Hem de rahat bir şekilde çekebilirsiniz. Eğer sıkıntılı bir geri ödeme söz konusu olduysa, ikinci kredi şansınız bankanızın insafiyetine kalmıştır. Yeni bir kredi talebinde bulunurken ayrıca ödemenin yapılabileceğini gösteren gelir belgesinin temini sağlanmalıdır. Eski kredi ve yeni kredi taksitlerinin toplamı, aylık gelirin yarısını aşmamalıdır. Buna binayen kredi notunuz yüksekse zaten ikinci krediyi çekmekte sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyoruz.

Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar ise;

  • Üzerinizde bulunan ipotekler,
  • Kredi geçmişiniz,
  • Düzenli olarak yaptığınız ödemeleriniz.

Eğer devlet memuru veya kamu kuruluşlarında çalışansanız ikinci krediyi çekmeniz KOBİ’lere nazaran daha kolaydır. Bankalar ikinci krediyi çekmek istediğinizde şunları göz önünde bulunduracaktır;

  • İlk kredinizden kalan borcunuzun ne kadar olduğu,
  • İkinci kredi için çekmek istediğiniz tutar,
  • İlk iki isteğinin toplam tutarının, kullanılabilir limitinizi geçmemesidir.

Konut veya taşıt kredisi gibi limiti yüksek krediler istiyorsanız, banka size üst limitleri daha yüksek tutmaktadırlar. Ancak ihtiyaç kredisi gibi düşük tutarlı krediler istiyorsanız bu limit alt seviyelerde olacaktır. Bazı bankalar ihtiyaç kredisinin üst limitini 40 katına kadar çıkarabiliyor. Kimi bankalar 30, kimileri ise 45 gibi değişiklik göstermektedir. Bu kredi çekeceğiniz bankanın çalışma politikasına bağlıdır.

Eğer evli iseniz ve eşiniz de çalışıyorsa bu üst limit daha da artabilmektedir. Bankalar için en önemli noktalardan birisi ise kredinin geri ödenebilirliği.  Eğer banka bir şekilde tahsilatını gerçekleştirebiliyorsa, banka için bir sorun çıkmamaktadır.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,387BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
25TakipçilerTakip Et
2,418TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler