Ana SayfaSağlıkGebelikte Sigara Kullanımı ve Etkileri

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Etkileri
G

-

Öncelikle, gebelikte annelerin en çok sorduğu sorulardan birisi sigara sorusu oluyor. Ve bu soruyu soran ilgili anneler yüksek oranda sigarayı bırakıyorlar. Çünkü göründüğü kadarıyla ilgili anne adayları, bebeğine herhangi bir zarar gelmemesi için sigarayı bırakmayı tercih ediyorlar.

Öncelikle sigara, solunum ve kalp sistemini oldukça etkileyen bir madde. İçeriği zaten başlı başına bir zehir. Bilmeyenlerimiz yoktur, nikotin içerdiği için de bağımlılık hali yapar. Bu bağımlılık ileri seviyelerde olunca insanı krizlere kadar götürebilir. 

Sigaranın Etkileri 

Sigaranın en büyük sorunlarından birisi kandaki oksijeni azaltması. İşte bu noktada bebeğe zarar vermeye başlıyor. Çünkü annenin kanı bebeğe doğru karışacak. Ve bu karışma sırasında, nikotinli ve oksijeni azalmış kan bebeğe gidebiliyor. Anne karnındaki bebeğin oldukça iyi ve temiz bir oksijene ihtiyacı var. Bu gereksiz oksijen eksikliği onun da kanına zarar vermekte.

Bu zehiri içen anne adaylarında öncelikle;
– Düşük riski meydana geliyor. Normalden kat kat fazla bir risk söz konusu.
– Erken doğuma yol açabiliyor.
– Gebelik döneminde kanamalar artabiliyor.
– İleride sütünüzde azalma görülebiliyor.
– Sütünüzün içerisindeki vitaminlerde azalma görülebiliyor.

Kanser riskini arttıran sigara, bebeğinize de olumsuz etki yapıyor. Hem sizin hemde gebelik döneminde bebeğinizin ileride kanser olma riskini meydana getiriyor. Hatta doğumdan sonra içilen sigara bile, süt ile bebeğe geçiş yapabiliyor.

Bu etkiler göz önünde bulundurulduğunda içmemek en mantıklı seçim olarak karşımıza çıkmakta. Asla ben bırakamam demeyin, bebeğiniz için bunu göze alın ve tek seferde bırakın. Çünkü bu birkaç aylık bir mesele değil, daha bebeğinizi aylarca emzirmek durumundasınız. Çok fazla bir etki söz konusu. Tüm anne adaylarının sigarayı bırakması en büyük temennidir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol