Ana SayfaSağlıkGebelikte Sigara Kullanımı ve Etkileri

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Etkileri

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Öncelikle, gebelikte annelerin en çok sorduğu sorulardan birisi sigara sorusu oluyor. Ve bu soruyu soran ilgili anneler yüksek oranda sigarayı bırakıyorlar. Çünkü göründüğü kadarıyla ilgili anne adayları, bebeğine herhangi bir zarar gelmemesi için sigarayı bırakmayı tercih ediyorlar.

  Öncelikle sigara, solunum ve kalp sistemini oldukça etkileyen bir madde. İçeriği zaten başlı başına bir zehir. Bilmeyenlerimiz yoktur, nikotin içerdiği için de bağımlılık hali yapar. Bu bağımlılık ileri seviyelerde olunca insanı krizlere kadar götürebilir. 

  Sigaranın Etkileri 

  Sigaranın en büyük sorunlarından birisi kandaki oksijeni azaltması. İşte bu noktada bebeğe zarar vermeye başlıyor. Çünkü annenin kanı bebeğe doğru karışacak. Ve bu karışma sırasında, nikotinli ve oksijeni azalmış kan bebeğe gidebiliyor. Anne karnındaki bebeğin oldukça iyi ve temiz bir oksijene ihtiyacı var. Bu gereksiz oksijen eksikliği onun da kanına zarar vermekte.

  Bu zehiri içen anne adaylarında öncelikle;
  – Düşük riski meydana geliyor. Normalden kat kat fazla bir risk söz konusu.
  – Erken doğuma yol açabiliyor.
  – Gebelik döneminde kanamalar artabiliyor.
  – İleride sütünüzde azalma görülebiliyor.
  – Sütünüzün içerisindeki vitaminlerde azalma görülebiliyor.

  Kanser riskini arttıran sigara, bebeğinize de olumsuz etki yapıyor. Hem sizin hemde gebelik döneminde bebeğinizin ileride kanser olma riskini meydana getiriyor. Hatta doğumdan sonra içilen sigara bile, süt ile bebeğe geçiş yapabiliyor.

  Bu etkiler göz önünde bulundurulduğunda içmemek en mantıklı seçim olarak karşımıza çıkmakta. Asla ben bırakamam demeyin, bebeğiniz için bunu göze alın ve tek seferde bırakın. Çünkü bu birkaç aylık bir mesele değil, daha bebeğinizi aylarca emzirmek durumundasınız. Çok fazla bir etki söz konusu. Tüm anne adaylarının sigarayı bırakması en büyük temennidir.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...