Ana SayfaGündemYakından Takip Edilen Kredilerde Yükseliş Yaşandı!

Yakından Takip Edilen Kredilerde Yükseliş Yaşandı!
Y

-

Kredi Grupları Raporuna göre, taksitinin bir zaman sonra ödenmesine yönelik itfa planı toplam kredilere oranlandığında kredilerde yükseliş 2020’de %5,7 seviyesinde görüldü.

2019 yılsonu raporunda %5,9 iken 2018’de %4,3 düzeyinde görülen kredilerde yükseliş, dönem içinde yakın zamanda yapılan kredi miktarı Aralık 2020’de 370 milyar lirayı bulurken, Mart 2021’de 399 milyar TL’de yükseliş yaparak sonuç verdi. Tahsil etme imkânı kısıtlı olan kredilerde ise Aralık 2020’deki 141 milyar TL düzeyinden 138 milyar TL’ye kadar düşüş yaşanmış oldu.

Kredi Gruplama Raporlarından yola çıkarak yorum yapan Türkiye Bankalar Birliği, yeni taksitlerin zamana ödenmesinde yapılan itfa planı için bağlanan kredilerin toplamını 216 milyar TL olarak belirledi. Bu tutarın %92 ise yakın dönem izlemelerinden oluşarak hazırlanmıştır. Yapılan net açıklama ise;

“Raporda, canlı kredileri oluşturan I. Grupta ve II. Grupta izlenen kredi miktarı 3 trilyon 627 milyar TL oldu. Canlı kredilerin toplam içindeki payı yüzde 95 düzeyinde belirlendi.”

İkinci Grup Kredilerde Yükseliş

İkinci Grup Kredilerde Yükseliş
İkinci Grup Kredilerde Yükseliş

Ödeme süreleri için ayrıcalıkları olan I. Grup kredileri otuz günden fazla gecikme yaşanmadan ve teminatlara başvuru yapılmadan direkt olarak tahsil yapılabilecek kredilerden oluşur. I. Grup kredilerin %85’i makroekonomik şartlar için ya da borçlunun faaliyet gösterebildiği sektörlerde, borçlunun yaşadığı olumsuz gelişmeler nedeniyle ödemede ya da nakit akımını sağlamada destek için verilen II. Grup kredilerde ise yüzde 10 oldu.

“II. Grupta izlenen, yakın izlemedeki kredi miktarı 399 milyar TL olarak gerçekleşti.”

Kredilerde Genel Karşılıklar

Kredilerde Genel Karşılıklar
Kredilerde Genel Karşılıklar

Tahsili geciken alacaklar için III., IV. ve V. Gruplar sınıflandırılarak, tahsil imkanı kısıtlı, tahsili şüpheli ve zarar etkisi gösterebilecek krediler ise 138 milyar TL oldu.

Tahsillerinde gecikme yaşanan alacakların ise yüzde 76’ oranında özel karşılıkları ayrıldı. Bu durumda genel karşılık olarak ayrılan tutar ise 83 milyar TL’yi buldu.

Tam olarak belirlenen genel karşılıklar ise II. Grupta sınıflandırılarak kredilere oranı %21 olarak açıklandı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,359TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol