Ev Alacak Olanlara KDV İndirimi

0

Ev almak isteyenler düşük kredilerle birlikte konutlara yoğun bir katılım göstererek evlerini almaya başlamış olsalar da bir kesim hala ev fiyatlarının yükselişleri yüzünden ev alamamaktaydı. Bir yandan da vergilerdeki yüksek oranlar tüketiciyi düşünmeye itiyordu.

Ancak hükümetin yeni yaptığı düzenlemelerle birlikte ev alacak olanlara KDV İndirimi geliyor. Konutlar için düşen KDV oranlarıyla birlikte ev almak isteyenlerin yüzü yine gülüyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla birlikte 150 metrekarenin üstündeki konutlar için %18’lik KDV oranının %8’e indirilmesi sağlandı. Ev alanlar için uygulanan bu düzenlemeyle birlikte, öngörülüen şey inşaat sektörü tekrar canlanma içerisine girmesidir. Alınan kararla birlikte KDV oranlarına ilişkin eklenen geçici madde ile birlikte bu fırsat 31 Mart 2017’ye kadar uygulanmasını konu alıyor.

31 Mart 2017’ye kadar konut alımlarında %10’luk KDV indirimi ile birlikte konut teslimlerinde %1 ve %8 oranlarında uygulanan faiz oranlarının da düşmesi bekleniyordu ancak o KDV’lerde bir değişiklik olmadı.

Ev alacaklar sevinirken araç alacaklarsa ne yazık ki o kadar sevinemiyor. Akaryakıt ürünlerine dair alınan vergi olan ÖTV, LPG ve madeni yağlar /solventlerinde arttırıldı.

LPG’deki 20 kuruşluk artışla birlikte araç sahipleri bu duruma biraz üzülecek. Bu düzenlemelerin biraz da 10 numara yağın yapımının önüne geçmek için yapıldığı belirtilen bilgiler arasında yer almaktadır. Karar bağlamında LPG için uygulanan fiyat ÖTV bazında kg başına 1,5780 TL iken 1,7780 TL’ye çıkarılmıştır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın