Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret Azalıyor!

Asgari Ücret Azalıyor!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Asgari Ücretin Azalması Gündemde

  Devletin çalışanların maaşları üzerinden almış olduğu vergiler kişilerin gelir durumuna göre değişiyor. Bir eve yılda kaç lira maaş girdiği ve evin nüfusunun kaç kişi olduğuna göre belirlenen bu oran bir süre sonra yükselebiliyor. Çünkü kişi başı belirlenen yıllık gelir arttığında bir üst gelir grubuna girilmiş olunuyor. Asgari ücretin bu yıl tam 300 lira zamla 1300 liraya yükselmesi birçok asgari ücretlinin daha Eylül Ayı başında üst gelir grubuna dâhil edilmesine neden oldu. Ancak asgari ücretlilerin üst gelir grubuna dâhil edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil. Bayram sonrası asgari ücretlilerin üst gelir gurubuna dâhil edilip edilmeyeceği belli olacak. Eğer asgari ücretliler bir üst gelir grubu içinde değerlendirilirse maaşlar en az 70 lira düşecek.

  Gelir Vergisi Yüzde 20’ye Çıkacak

  Geçtiğimiz yıl yapılan seçim çalışmalarında birkaç parti asgari ücretten direkt olarak gelir vergisi almayacaklarını, ancak zam da yapmayacaklarını belirtmişlerdi. Mevcut hükümet ise gelir vergisi uygulamasına devam etti, işvereni bağlayan bir zam söz konusu oldu. Ancak asgari ücretlilerin ayda 300 lira daha fazla kazanıyor olması şu an için işleri karıştırdı, öyle ki asgari ücretli birinden geçtiğimiz yıl tüm aylık gelir vergileri yüzde 15 olarak alınıyordu. Birçok kişinin gelirinin bir hayli artması nedeniyle bu aydan itibaren bir üst gelir grubuna giren asgari ücretlilerden yüzde 20 gelir vergisi alınacak. Bu da net 1300 lira maaş alan birinin maaşının en az 70 lira azalması anlamına geliyor. Maaş arttıkça kesilen ücret de artış gösterecek. Şimdi tüm asgari ücretliler bayram sonrası yapılacak olan açıklamayı bekliyor. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,249TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...