Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret Azalıyor!

Asgari Ücret Azalıyor!
A

-

Asgari Ücretin Azalması Gündemde

Devletin çalışanların maaşları üzerinden almış olduğu vergiler kişilerin gelir durumuna göre değişiyor. Bir eve yılda kaç lira maaş girdiği ve evin nüfusunun kaç kişi olduğuna göre belirlenen bu oran bir süre sonra yükselebiliyor. Çünkü kişi başı belirlenen yıllık gelir arttığında bir üst gelir grubuna girilmiş olunuyor. Asgari ücretin bu yıl tam 300 lira zamla 1300 liraya yükselmesi birçok asgari ücretlinin daha Eylül Ayı başında üst gelir grubuna dâhil edilmesine neden oldu. Ancak asgari ücretlilerin üst gelir grubuna dâhil edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil. Bayram sonrası asgari ücretlilerin üst gelir gurubuna dâhil edilip edilmeyeceği belli olacak. Eğer asgari ücretliler bir üst gelir grubu içinde değerlendirilirse maaşlar en az 70 lira düşecek.

Gelir Vergisi Yüzde 20’ye Çıkacak

Geçtiğimiz yıl yapılan seçim çalışmalarında birkaç parti asgari ücretten direkt olarak gelir vergisi almayacaklarını, ancak zam da yapmayacaklarını belirtmişlerdi. Mevcut hükümet ise gelir vergisi uygulamasına devam etti, işvereni bağlayan bir zam söz konusu oldu. Ancak asgari ücretlilerin ayda 300 lira daha fazla kazanıyor olması şu an için işleri karıştırdı, öyle ki asgari ücretli birinden geçtiğimiz yıl tüm aylık gelir vergileri yüzde 15 olarak alınıyordu. Birçok kişinin gelirinin bir hayli artması nedeniyle bu aydan itibaren bir üst gelir grubuna giren asgari ücretlilerden yüzde 20 gelir vergisi alınacak. Bu da net 1300 lira maaş alan birinin maaşının en az 70 lira azalması anlamına geliyor. Maaş arttıkça kesilen ücret de artış gösterecek. Şimdi tüm asgari ücretliler bayram sonrası yapılacak olan açıklamayı bekliyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol