Ana SayfaEkonomiAsgari Ücret Düşmeyecek!

Asgari Ücret Düşmeyecek!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Kıt kanaat geçinen asgari ücret çalışanları için geçtiğimiz günlerde vergi diliminin değişimi konusunda tartışmalar gündemde yer almaktaydı. Birçok yerden tepkilerin artması ve seçim vaadi olan asgari ücret tutarının değişmemesi konusundaki ısrarlar yanıt buldu.

  Asgari ücret düşmeyecek! Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu hale getirilmesiyle birlikte asgari ücretle çalışanlar kesintiler sebebiyle zorlanmışlardı. Bunun üzerine 70 liralık bir vergi kesintisinin gündeme gelmesiyle birlikte asgari ücret çalışanları adına tepkiler konuldu.

  Tepkiler üzerine hükümet yeni düzenlemeler ve çalışmalarla birlikte vergi dilimi karmaşasına yönelik çözümler üretmeye başlamıştı.

  Vergi diliminin %20’lik kısmına geçirilmesi düşünülen asgari ücret çalışanlarına yönelik bu teknik detayın doğru olduğu onaylanıyor. Ancak asgari ücretlerin yine de 1.300 lira olarak kalması planlanıyor. Gelir vergisinde %15’lik bölüm için 2016 rakamı 12 bin 600 lira olarak belirtilmekte. Bu tutarın aşılması durumundaysa %20’lik vergi dilimi devreye giriyordu. Uygulanan vergiler asgari ücretler için her yıl %15’idi. Bu asgari geçim indirimi olarak düşülüyordu.

  Söz konusu 70 liralık düşüş için üç formül üzerinde çalışılıyor. Bu formüllerden ilki asgari ücretin vergi dilimi sisteminden ayrı tutulması olarak düşünülmektedir. Buna pek sıcak bakılmıyor.

  Asgari ücretlerin düşürülmemesi için ikinci çözüm önerisiyse %15’lik dilim için 12.600 liralık tutarın yükseltilmesi planlanıyor. Bu yöntemle %20’lik dilime geçilmesinin engellenerek, kesintinin iptal edilmesi düşünülüyor.

  Üçüncü yöntem olarak bulunan formülse AGİ’nin arttırılması yönünde düşünülüyor. Bu çözüm formüllerinin getirilmesiyle birlikte asgari ücret çalışanlarının derin bir nefes alacağı düşünülüyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...