Asgari Ücret Düşmeyecek!

0

Kıt kanaat geçinen asgari ücret çalışanları için geçtiğimiz günlerde vergi diliminin değişimi konusunda tartışmalar gündemde yer almaktaydı. Birçok yerden tepkilerin artması ve seçim vaadi olan asgari ücret tutarının değişmemesi konusundaki ısrarlar yanıt buldu.

Asgari ücret düşmeyecek! Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu hale getirilmesiyle birlikte asgari ücretle çalışanlar kesintiler sebebiyle zorlanmışlardı. Bunun üzerine 70 liralık bir vergi kesintisinin gündeme gelmesiyle birlikte asgari ücret çalışanları adına tepkiler konuldu.

Tepkiler üzerine hükümet yeni düzenlemeler ve çalışmalarla birlikte vergi dilimi karmaşasına yönelik çözümler üretmeye başlamıştı.

Vergi diliminin %20’lik kısmına geçirilmesi düşünülen asgari ücret çalışanlarına yönelik bu teknik detayın doğru olduğu onaylanıyor. Ancak asgari ücretlerin yine de 1.300 lira olarak kalması planlanıyor. Gelir vergisinde %15’lik bölüm için 2016 rakamı 12 bin 600 lira olarak belirtilmekte. Bu tutarın aşılması durumundaysa %20’lik vergi dilimi devreye giriyordu. Uygulanan vergiler asgari ücretler için her yıl %15’idi. Bu asgari geçim indirimi olarak düşülüyordu.

Söz konusu 70 liralık düşüş için üç formül üzerinde çalışılıyor. Bu formüllerden ilki asgari ücretin vergi dilimi sisteminden ayrı tutulması olarak düşünülmektedir. Buna pek sıcak bakılmıyor.

Asgari ücretlerin düşürülmemesi için ikinci çözüm önerisiyse %15’lik dilim için 12.600 liralık tutarın yükseltilmesi planlanıyor. Bu yöntemle %20’lik dilime geçilmesinin engellenerek, kesintinin iptal edilmesi düşünülüyor.

Üçüncü yöntem olarak bulunan formülse AGİ’nin arttırılması yönünde düşünülüyor. Bu çözüm formüllerinin getirilmesiyle birlikte asgari ücret çalışanlarının derin bir nefes alacağı düşünülüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın