Ana SayfaEkonomiHibrit Otomobilde Vergi İndirimi

Hibrit Otomobilde Vergi İndirimi
H

-

Japon otomotiv şirketi olan Toyota markasının ürettiği hibrit teknolojisiyle çalışan Lexus markasının Türkiye Operasyonlar Direktörü Selim Okutur hibrit otomobillerde uygulanacak olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminin olumlu bir süreci başlattığını dile getirdi. Okutur, Lexus markasının bir anda büyüdüğünü ve 2015 yılında 600 bin tane araç sattıklarını belirterek dünyanın en hızlı büyüyen otomobil markası haline geldiklerini anlattı.

Selim Okutur, Lexus markası ile ilgili olarak premier sınıf düzeyinde araç yaptıklarını açıklarken aynı zamanda araç sonrası bakım yapan da 60 tane şubelerinin olduğunu dile getirdi. Türkiye’ye Lexus markasının 2015 yılında girdiğini belirten Okutur Türkiye’nin vergi sistemi sebebiyle bu kadar geç kalındığını açıkladı.

Selim Okutur yaptığı açıklamada araç markalarının insanlar tarafından çevre dostu olarak tanındığını ve bu sebeple de gurur duyduklarını ifade etti. Avrupa’nın birçok farklı bölgesinde satış yaptıklarını belirten Türkiye’de çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Çevreye Faydalı Bir Teknoloji

Lexus markasının Türkiye Operasyonlar Direktörü Selim Okutur araçlarında hibrit teknolojisini kullandıklarını ifade etti ve bu teknolojinin hem maddi kazanç sağladığını hem de çevreye dost bir teknoloji olduğunu dile getirdi. Okutur 10 yıldır bu sistemi kullandıklarını açıkladı. Türkiye’de yapılan ÖTV indirimi sonrası Hibrit teknolojisiyle çalışan araç sayısının artacağını dile getiren Okutur Avrupa’da da bu teknolojiyi destekleyen uygulamaların yapıldığını belirtti.

Okutur Lexus markası olarak en çok müşteri memnuniyetine önem verdiklerini belirtti ve bu konuda helikopter ile de hizmet verdiklerini anlattı. Müşterinin zor bir durumunda helikopter kullanımı da yaptıklarını belirten Okutur özel tırlarla araç transferi yaptıklarını da ifade etti. 

Bakanlar Kurulu geçtiğimiz günlerde Hibrit otomobiller için ÖTV indirimi yaptıklarını duyurmuştu. İndirim Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girmişti. Buna göre 50 KW’yı geçip motor silindir hacmi 1.800 cm3’yi geçmeyen araçlarda ÖTV yüzde 45’e indirilmiş, motor gücü 100 KW’yı geçip motor silindir hacmi 2.500 cm3’ü geçmeyen araçlar içinde ÖTV yüzde 90’a çekilmişti.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol