Ana SayfaEkonomiİşsizlik Maaşları Yeniden Düzenleniyor

İşsizlik Maaşları Yeniden Düzenleniyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  İşsizlik maaşlarını içerek yeni bir düzenlemenin hazırlık aşamasında olduğu belirtildi. Yeni düzenleme ile işsizlere verilen maaşların arttırılacağı ve işsizlik maaşı alma süresinin uzatılacağı açıklandı. Yeni yapılacak düzenlemede işini kendi isteği ile bırakanlar ve kusuru sebebiyle işten ayrılanlar dışında son 120 gün içinde prim ödeyip sürekli olarak çalışmışsa ve son 3 yıl boyunca da en az 600 gün işsizlik primi ödediyse işsizlik maaşı almaya hak kazanacak.

  Yapılan düzenlemede ise bu sürelerde yenileme yapılacak ve süreler kısaltılacak. Eski sistem ile işten ayrılmadan önce son 120 gün içinde prim ödemesi yapması gerekenlerin artık işten ayrılmadan önceki son 30 gün içinde çalışmış olması ve prim ödemiş olması yeterli olacak. Yine aynı uygulama çerçevesinde son 3 yıl boyunca toplam 600 gün prim ödemesi gerekenlerin ise 100 gün prim ödemesi yeterli olacak ve bu kişiler işsizlik maaşı almaya başlayacak. 

  Yeni düzenleme işten ayrılma sebepleri hakkında da yenilikler sağlayacak. Artık kendi kusuru ile işten ayrılmak zorunda kalan kişilere de işsizlik maaşı verilmeye başlayacak. 

  Bilindiği üzere şimdiki sistemde işsizlik maaşı hesaplaması kişinin son 4 aylık dönemde aldığı maaşın brüt ortalamasına göre yapılıyordu. Maaşlar yüzde 40 olarak ödeniyordu ve maaş asgari ücretin yüzde 80 oranında ödeniyordu. Yeni sistem ile birlikte bu uygulamada değişecek. Yeni düzenleme ile işsizlik maaşında artma sağlanacak.

  Şuan da 653 ile bin 307 lira ödenen işsizlik maaşlarında üst limitin arttırılması planlanıyor. Yeni düzenleme ile işsiz maaşlarının üst sınırı ilk etapta bin 500 lira sonra da 2 bin liraya çıkacak.

  10 ay olarak ödenen işsiz maaşlarının ise artık 15 ay olarak ödenmesi üzerinde çalışılıyor. 

  İşçiler işini kaybettiğinde aldıklar işsizlik fonunun kapsamı yeni düzenleme ile arttırılacak ve bu fon esnafları da kapsayacak.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...