Deutsche Bank Batıyor Mu?

0

Bankacılık sektörünün dünyadaki amiral gemilerinden olan Deutsche Bank’ın erime süreci hız kesmeden sürüyor. Son 5 yılda borsada işlem gören hisseleri sürekli olarak değer kaybeden Almanya’nın en büyük bankası artık eski gücünden çok uzakta.

20.000 Çalışana Yol Göründü

Deutsche Bank, yaklaşık 20 bin çalışanını işten atmayı planlıyor. Daha önce 10 bin olarak açıklanan işten atılacak personel sayısına 10 bin çalışanın daha eklenmesiyle sayı 20 bini buldu. Bankanın Amerika Birleşik Devletleri’nde usulsüz mortgage kredisi kullandırdığına dair hakkında yapılan soruşturma sonucunda karşı-karşıya kaldığı vergi cezaları ve mütemadiyen zarar etmesi, işten atılacak personel sayısında artışa gidilmesine neden oldu. 2008 yılında tüm dünyada baş gösteren ve 1929 buhranından sonra karşılaşılan en büyük ekonomik kriz olarak adlandırılan süreç Deutsche Bank’ı sarsan en büyük etken oldu. Küresel mali kriz döneminde küçülmeye giden Alman bankaları, şimdi de yeteri kadar kâr etmediklerini açıklayarak faturayı yine çalışanlara çıkarmaya devam etmekteler. Tabii burada başı çeken ülkenin en büyük bankası olan Deutsche Bank olarak öne çıkmakta. Alman bankalarının “çalışan kovma (!)” yarışında Deutsche Bank’ı; 50 bin çalışanından 10 binini işten atacağını açıklayan Commerzbank takip ediyor. Alman bankacılık sektörünün içerisine düştüğü darboğazdan çıkış yolunu çalışanlarını kovmak olarak seçmesi ülkenin istihdam rakamlarını da etkilemesi bekleniyor. Zira bankacılık Alman ekonomi sisteminde çok önemli bir yere sahip.

Devletten Destek Bekleniyor

Alman Bankalarının birbiri ardına yaptıkları büyük çaplı iş akdi fesihleri Alman Devleti’ni harekete geçirmiş durumda. Hem küresel çapta bankacılık sektöründeki etkinliğini kaybetmek istemeyen, hem de ülkede oluşacak nitelikli işsiz yığının önüne geçmek isteyen Alman Hükümeti’nin bankalara dolaylı yoldan destek sağlayarak krizin daha da derinleşmesine engel olmaya çalışacağı belirtiliyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın