Ana SayfaEkonomiDeutsche Bank Batıyor Mu?

Deutsche Bank Batıyor Mu?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Bankacılık sektörünün dünyadaki amiral gemilerinden olan Deutsche Bank’ın erime süreci hız kesmeden sürüyor. Son 5 yılda borsada işlem gören hisseleri sürekli olarak değer kaybeden Almanya’nın en büyük bankası artık eski gücünden çok uzakta.

  20.000 Çalışana Yol Göründü

  Deutsche Bank, yaklaşık 20 bin çalışanını işten atmayı planlıyor. Daha önce 10 bin olarak açıklanan işten atılacak personel sayısına 10 bin çalışanın daha eklenmesiyle sayı 20 bini buldu. Bankanın Amerika Birleşik Devletleri’nde usulsüz mortgage kredisi kullandırdığına dair hakkında yapılan soruşturma sonucunda karşı-karşıya kaldığı vergi cezaları ve mütemadiyen zarar etmesi, işten atılacak personel sayısında artışa gidilmesine neden oldu. 2008 yılında tüm dünyada baş gösteren ve 1929 buhranından sonra karşılaşılan en büyük ekonomik kriz olarak adlandırılan süreç Deutsche Bank’ı sarsan en büyük etken oldu. Küresel mali kriz döneminde küçülmeye giden Alman bankaları, şimdi de yeteri kadar kâr etmediklerini açıklayarak faturayı yine çalışanlara çıkarmaya devam etmekteler. Tabii burada başı çeken ülkenin en büyük bankası olan Deutsche Bank olarak öne çıkmakta. Alman bankalarının “çalışan kovma (!)” yarışında Deutsche Bank’ı; 50 bin çalışanından 10 binini işten atacağını açıklayan Commerzbank takip ediyor. Alman bankacılık sektörünün içerisine düştüğü darboğazdan çıkış yolunu çalışanlarını kovmak olarak seçmesi ülkenin istihdam rakamlarını da etkilemesi bekleniyor. Zira bankacılık Alman ekonomi sisteminde çok önemli bir yere sahip.

  Devletten Destek Bekleniyor

  Alman Bankalarının birbiri ardına yaptıkları büyük çaplı iş akdi fesihleri Alman Devleti’ni harekete geçirmiş durumda. Hem küresel çapta bankacılık sektöründeki etkinliğini kaybetmek istemeyen, hem de ülkede oluşacak nitelikli işsiz yığının önüne geçmek isteyen Alman Hükümeti’nin bankalara dolaylı yoldan destek sağlayarak krizin daha da derinleşmesine engel olmaya çalışacağı belirtiliyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.