Ana SayfaEkonomiÖTV İndirimi Taksicilerin Yüzünü Güldürdü!

ÖTV İndirimi Taksicilerin Yüzünü Güldürdü!

-

Taksiciler ÖTV Ödemeden Araç Alabiliyorlar 

Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ramazan Bayramı arefesinde dile getirilen Ekonomik Müjdeler Paketi kapsamında taksiciler ÖTV ödemeden araba alma hakkı kazandılar. Bu karar ardından birçok taksici eski araçlarını satışa çıkararak yeni araç aldı. Alınan aracın markası fark etmeksizin araçlardan ÖTV alınmıyor.

43 Bin Lira Daha Ekonomik

ÖTV ödemeden araç alan taksicilerin kazançları 20 bin lira ile 43 bin lira arasında değişiyor. Uygun fiyatlı araçları almayı tercih eden taksiciler 20 bin lira kazançlı çıkarken BMW, Mercedes gibi araçları tercih eden taksiciler 43 bin lira daha az para ödüyorlar. Ancak taksicilerin tercihi daha çok ülkemizde üretilen yerli araçlardan yana oluyor.

Daha Çok Renault ve Fiat Tercih Ediliyor

ÖTV ödemeden araçlarını değiştirebilen taksiciler daha çok yerli araçları tercih ediyor. Fiat ya da Renault marka otomobilleri alan taksiciler bu marka araçları daha masrafsız olduğu için tercih ediyorlar. Aynı zamanda bakım ve parça fiyatları da uygun olan yerli otomobiller şu ana kadar taksicilerin en çok tercih ettiği markalar oldu.

Mercedes ve BMW Kampanya Yapmalı 

ÖTV ödemeden araç satın alan taksiciler maliyeti yüksek olduğu için Mercedes ve BMW marka araçları tercih etmiyorlar. Ancak bazı taksiciler lüks araç almak için Mercedes ve BMW bayileriyle görüşüyor. Lüks araç almak için ÖTV indiriminin yetersiz olduğunu belirten taksiciler aynı zamanda bu markaların da kampanya düzenlemelerinin gerektiğini belirtiyorlar.

Taksiciler 5 Yılda Bir Araba Değiştiriyor 

Taksinin kullanıldığı ile göre kullanım ömrü değişiyor. İç Anadolu bölgesinde eski model araçlar daha çok tercih edilirken İstanbul ve İzmir gibi illerde taksiler  5 yıl arayla degiştiriliyor. Geçtiğimiz aylarda İstanbul için karar nedeniyle 5 yaşından büyük araçlar taksi olarak kullanılamıyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol