Elektrik İthalatına Ödediğimiz Para Azaldı!

0

Ülkemizin en çok para ödediği alanların başında enerji ithalatı geliyor. Özellikle enerjide doğal kaynakları kısıtlı olan Türkiye, enerjiyi ithal etmesinden dolayı sürekli cari açık veriyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına adımlar atan devletimiz de elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldi. Bu durum ülkece elektriğe ödediğimiz meblağın azalmasını sağladı.

Son dönemde özellikle güneş enerjisi ve rüzgar gücü kullanılarak elektrik üretilmesi alanlarında yatırım yapan, yatırım yapacak özel sektör temsilcilerini de destekleyen ülkemiz bunun karşılığını da almaya başlamış oldu.

Dışardan Alınan Elektrikte Yüzde 30 Oranında Azalma Gerçekleşti!

Ülke olarak 2015 yılının ilk 9 aylık döneminde komşu ülkelerden; Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Irak ve İran’dan elektrik satın aldık. Söz konusu ülkelerden toplam 4 milyar 654 milyon kilovat saat elektrik satın aldık. 2016 yılının ilk 9 aylık döneminde ise; Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan ve Azerbaycan’dan aldığımız elektrik miktarı yüzde 30 düzeyinde azaldı. Bu dönemde satın aldığımız toplam elektrik miktarı 3 milyar 244 milyon kilovat saat olarak gerçekleşti.

2016 yılının ilk 9 aylık döneminde en fazla elektriği Bulgaristan’dan satın aldık. Bulgaristan toplam ithal ettiğimiz elektriğin yüzde 70’ini tek başına sağladı. Bulgarlardan ithal edilen elektrik miktarı 2 milyar 131 milyon kilovat saat olarak gerçekleşti. Aldığımız elektrik karşısında Bulgarlara yaklaşık 100 milyon dolar ödeme yaptık. Bulgaristan’ın ardından en çok elektrik aldığımız ülkeler Yunanistan, Azerbaycan ve Gürcistan oldu.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın