Ana SayfaEkonomiBaşbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Kamu Tasarruf Ediyor Ama Halkımız Tasarruf Etmiyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Kamu Tasarruf Ediyor Ama Halkımız Tasarruf Etmiyor!
B

-

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kamunun harcamalarını son yıllarda kıstığını, ancak halkımızın tasarruf etmediğini vurguladı. Cari açığın milli gelirimize oranının yüzde 4 seviyesine kadar yükseldiğini belirten Şimşek, bu durumun orta ve uzun vadede sürdürülebilir olmadığının altını çizdi.

Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, kişilerin ve hanelerin gelirlerinin minimum yüzde 33’ünü tasarruf etmek durumunda olduğunu, dünya ölçeğinde ortalamanın bu seviyelerde bulunduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’de ise tasarruf oranının yüzde 15’ler düzeyinde olduğuna dikkat çekti. Yani halkımız kazandığı her 100 liranın ancak 15 lirasını birikim için ayırıyor.

Borçlarımız Yönetilebilir Durumda!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tasarrufların azlığı sebebi ile cari açığın milli gelire oranının yüzde 4’ün dahi üzerine çıktığını ve sağlıklı bir ekonomik yapıda bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ülkemizdeki tasarruf eksikliği nedeni ile borçların sürekli artmakta olduğunu belirten Şimşek, buna rağmen dış borçların yönetilebilir durumda olduğunu söyledi. Dış borç stoku açısından dünya ortalamalarına göre nispeten iyi durumda olduğumuzu belirten Şimşek, ülkemiz bankacılık sektörünün ise gayet sağlıklı durumda bulunduğunun altını çizdi.

Bankacılık sektörünün varlık durumunun da gayet iyi durumda olduğunu belirten Mehmet Şimşek, en azından bankalar yönünden endişe duyulacak bir durumun olmamasının sevindirici olduğunu vurguladı.

Şimşek: Avrupa Birliği İle İlişkilerimizi Koparmamalıyız!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, son dönemde Avrupa Birliği ile ülkemizde yaşanan restleşmelerin olumlu bir sonuç doğurmayacağını ve her iki tarafında birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mehmet Şimşek, uzun vadeli olarak düşünüldüğünde ilişkilerin kopmasının her iki taraf için de yarar sağlamayacağını belirtti. Ülkemizin Avrupa Birliği’ne, Avrupa Birliği’nin de ülkemize ihtiyacı olduğunu vurgulayan Şimşek, fasılların açılması için ülke olarak biraz daha gayret sarf etmemiz gerektiğini ve Avrupa’nın da ülkemize daha olumlu yaklaşması gerektiğini düşündüğünü aktardı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol