Ana SayfaEkonomiOPEC Sürpriz Şekilde Anlaştı: Petrol Arzı Kısılacak!

OPEC Sürpriz Şekilde Anlaştı: Petrol Arzı Kısılacak!

-

Haftalardır birbirleri hakkında olumsuz açıklamalar yapan ve petrol üretimini kısmayacaklarını deklare eden OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği) üyeleri petrol üretimini kısıtlama kararı alarak büyük bir sürprize imza attı.

2008 yılından beri petrol üretiminin kısıtlanması yönünde bir anlaşmaya varamayan OPEC üyesi ülkeler, bugün Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaptıkları toplantıda anlaşmaya vardı. Haftalardır İran- Irak ve Suudi Arabistan arasındaki gergin ortam anlaşma masasında çözüme bağlandı.

Viyana’da gerçekleşen toplantıdan anlaşma haberi çıkması üzerine brent ham petrolün fiyatında yüzde 9’u aşan oranda artış yaşandı. OPEC üyesi ülkelerden toplantı öncesi gelen negatif açıklamalar sonrasında 46 dolara kadar sarkan bren ham petrolün varil fiyatı; anlaşma sağlandığı haberinin gelmesi ardından 50 dolar bandını da aşarak 51 dolara kadar çıktı.

Ne Demişlerdi?

Geçtiğimiz eylül ayı sonunda Cezayir’de toplanan OPEC üyesi ülkeler petrol üretiminin kısıtlanması konusunda görüş birliğine varmışlar ancak ufak pürüzler kalmıştı. Toplantının ardından İran tarafından yapılan açıklamada petrol üretiminin kısıtlanması bir yana günlük 300 bin varil artırılacağı açıklanmıştı. Bunun üzerine dünyanın en büyük petrol üreticilerinden olan Suudi Arabistan da petrol üretimini günlük 1 milyon varil artırmakla tehdit etmişti.

IŞİD ile mücadelesini sebep olarak sunan Irak hükümeti de petrol üretiminin kısıtlanmasından kendisinin muaf tutulmasını talep etmişti. Bu açıklamalara Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’de OPEC ülkeleri arasında anlaşma ihtimalinin çok zayıf olduğunu belirterek katılmıştı. Bu ortamda gidilen bugünkü OPEC toplantısından sürpriz şekilde “petrol üretiminin kısıtlanması” yönünde anlaşma kararı çıktı.

Bu kararın yasal olarak bir bağlayıcılığı olmasa da, OPEC üyesi ülkeler ekonomik girdilerinin en büyük kalemi konumunda olan petrol fiyatlarının düşmemesi için kendi aralarında anlaşma kararı alıyor. Petrol üretim kısıtlaması anlaşması OPEC üyeleri arasında en son 2008 yılında sağlanmıştı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,390BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,409TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler