Ana SayfaEkonomiUkrayna PrivatBank’ın İflasını İlan Etti

Ukrayna PrivatBank’ın İflasını İlan Etti
U

-

PrivatBank’ın iflas ettiğini Ukrayna hükümeti açıkladı. Ülkenin en büyük bankaları arasında gösterilen PrivatBank 5,65 milyar dolarlık sermaye açığını kapatamayınca devlet bankaya el koydu. Bankada parası olan banka müşterilerinin parasının koruma altına alınacağı bildirilen açıklamada, mudi sayısı 20 milyon olarak ifade edildi.

Ülkede Kırım olayları sonrasında değer kaybeden grivna para birimi bankanın iflas etmesinde etkin rol oynadı. Dolar karşısında düşüşe geçen ülkenin para birimi olan grivna, 6 kat kadar değer yitirdi.

Yapılan açıklamaya göre 5,65 milyar dolar sermaye açığı sorunu ile karşı karşıya kalan ve eksik sermayeyi yerine koyamayan PrivatBank’a devlet el koyduğunu bildirdi. Ülkenin Merkez Bankası konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Merkez Bankasının açıklamasında söz konusu bankanın yeniden sermayelendirme şartlarını yapamadığı, bankadan verilen şirket kredilerinin banka hissedarı olan şirketler tarafından çekildiği ifade edildi.

Büyük bir sermaye açığı ile karşı karşıya kalan PrivatBank’ın mudilerini korumanın bankaya el koymak olduğunu ifade eden Merkez Bankası açıklaması, finans sektörünün devamlılığı için de tek seçeneklerinin bu olduğu konusuna işaret etti.

Aralık ayının ilk günlerinde sermaye açığı 148 5.65 milyar dolar seviyelerinde olan PrivatBank artık devlet kontrolüne geçti. Ukrayna Maliye Bakanı da PrivatBank’a el konmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan devlet tarafından el konan banka için, gerekli işlemler yapıldıktan ve banka eski günlerine döndürüldükten sonra satılacak ifadelerini kullandı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol