Ana Sayfa Ekonomi 9 Akaryakıt Şirketine EPDK’dan Ceza Yağdı!

9 Akaryakıt Şirketine EPDK’dan Ceza Yağdı!

-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), piyasayı yoğun şekilde denetlemeye devam ediyor. Gerek kendi denetimlerinde tespit ettiği eksikliklere binaen, gerekse vatandaştan gelen ihbarlar üzerine EPDK akaryakıt şirketlerine mali ve idari yaptırımlar uyguluyor.

Resmi Gazete’nin bugün ki sayısında yayımlanan ilana göre EPDK; 9 akaryakıt şirketine toplamda 3 milyon 409 bin 205 Türk Lirası ceza kesti. Sorumluluklarını yerine getirmeyen, yahut ihmal ve kusurlu davranışlar sergileyen akaryakıt şirketleri bu durum tespit edildiğinde EPDK tarafından yaptırımlara tabi tutuluyor.

23 Şirketten de Yazı Bekleniyor!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan denetimlerde; LPG otogaz istasyonunda zorunlu mali sorumluluk sigortası yapmadığı tespit edilen akaryakıt istasyonlarına ceza kesildi. Ayrıca lisanssız dağıtım faaliyetinde bulunduğu tespit edilen akaryakıt firmalarına ve taahhüt ettiği madeni yağları üretmeyen akaryakıt şirketlerine de ceza kesildi.

EPDK tarafından yapılan denetlemelerde, araçların yakıt deposuna mineral yağ ve motorin karışımı lisanssız ürün verdikleri tespit edilen şirketler de cezadan kurtulamadı. Akaryakıt tankı içerisinde gizli düzenek bulundurarak hileli davranış sergileyen şirketler de mali yaptırımlardan payını aldı. Bahse konu işlemlerden birini yahut bir kaçını gerçekleştirdikleri tespit edilen 9 akaryakıt firmasına toplamda 3 milyon 409 bin 205 Türk Lirası tutarında idari para cezası tatbik edildi.

Bununla birlikte EPDK; 2016 yılı içerisinde yurt içi kaynak bilgilerini beyan etmediğini belirlediği 23 şirkete son uyarısını yaptı. Bahse konu 23 şirketin, EPDK tarafından tanınan 15 günlük zaman dilimi içerisinde beyanlarını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na göndermemeleri halinde bu şirketler hakkında da yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan denetimler vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanırken, kontrollerin daha da sıkılaştırılmasını isteyenler de çoğunlukta. Vatandaş akaryakıt istasyonlarında karşılaştığı olumsuzlukları EPDK’ya bildirme hakkına sahip.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,705BeğenenlerBeğen
11,323TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,440TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler