Uber Kullanana Ceza!

0

İşçi ve emekli maaşlarına yapılan zamlar, kobilere verilen faizsiz krediler herkesi memnun etmişti. Hükümet bir yandan bu zamları yaparken bir yandan da ekonomiyi dengede tutmak için yeni vergiler ve zamlar yapıyor. Bu zamlardan biri de trafik cezalarına getirilen zamlar.

Alkollü araç kullananlar, ehliyetsiz araç kullananlar, sahte ehliyetle araç kullananlar, hız limitini aşanlar, kemersiz araç kullananlar, kırmızı ışıkta geçenler, yanlış yere park edenler ve buna benzer trafikte suç teşkil edebilecek hal ve hareketlerde kesilen cezalarda artışa gidildi. Uygulanan bu yeni cezalardan birisi de yine trafikte ama oldukça ilginç.

Telefonlarda kullanılan araç çağırma hizmeti uygulaması olan ABD’ menşeili Uber, bir süredir İstanbul’da da kullanılıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde Uber kullanımından dolayı ceza kesti. Bu cezanın sebebiyse Uber üzerinden korsan taşımacılık yapılmasıydı.

Alınan bilgilere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü yasal mevzuata aykırı şekilde kuralları ihlal eden Uber uygulaması için cezai yaptırım uyguladı. Alınan karara göre yolcu taşıdığı belirlenen Uber sürücüsüne ilk tespitte 2.500 TL, ikinci yakalamada 4 bin TL ceza kesilecek, aynı zamanda yolcuyu taşıyan kişi aracın da sahibiyse araç 60 günlük süreyle bağlanacak. Uberle korsan olarak seyahat eden yolcu ise 280 TL ceza ödeyecek. Uberin korsan taksicilik yapmakla aynı olduğunu savunan yetkililer bu durumun haksız kazanç ortamı oluşturduğunu belirtti. Alınan bu kararın Uber kullanıcılarını caydırıp caydırmayacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Konu ile ilgili olarak Uber yetkililerinden de açıklama gecikmedi. Yetkililer uygulamanın tamamen resmi olduğunu, yalnızca yolcu ve sürücüyü bir araya getirdiğini söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın