Konut Fiyatları 2017’de Daha da Artacak!

0

Ülkemizde konut sektörü çok hareketli, vatandaş ev alabilmek için borçlanmayı göze alıyor. 15 temmuz hain darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile bankalar kredi faizlerinde indirime gitmişlerdi. Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim, konut sektörünün hareketlenmesini sağladı. Gelecek yıl hareketliliğin artarak devam etmesi ve fiyatların daha da artması ön görülüyor.

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık konut fiyatlarının küresel çapta düşük seyrettiğini ve fiyatların 2017 yılının ortasından itibaren tırmanışa geçeceğini belirtti. Konut fiyatlarındaki artışın global çapta artmaya başlayacağını ön gördüklerini belirten Akbalık; Türkiye’de de özellikle doların bir miktar durulması ile birlikte piyasanın daha da hareketleneceğinin altını çizdi.

Avrasya Tüneli Etrafını Canlandırdı!

Uzun yıllardır yapımı süren ve yüklü bir maliyetle tamamlanan Avrasya Tüneli’nin giriş ve çıkış noktalarında konut fiyatlarının yüzde 30 ila yüzde 50 aralığında prim yaptığını belirten Akbalık, daha önceden bu bölgeye yatırım yapanların kazançlı çıktıklarını belirtti.

Buna rağmen yatırım fırsatlarının bitmediğini dile getiren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık bilhassa Zeytinburnu’nda; Zeytinburnu Metro İstasyonu ve Zeyport Limanı gibi önemli altyapı yatırımlarının tamamlanmasının ardından Zeytinburnu bölgesinde fiyatların tavan yapacağını belirtti. Önümüzdeki 5 yıl içinde Zeytinburnu’nda konut fiyatlarında yüzde 115’e varan oranlarda artışların yaşanacağını vurgulayan Ahmet Akbalık; sahil bölgesinde de konut fiyatlarının yüzde 110’a varan oranlarda artış göstereceğini kaydetti.

Konuta ve gayrimenkule yatırım yapmanın her daim en sağlam yatırım kararlarından olduğunu belirten uzmanlar, bilhassa değerlenecek bölgelerin iyi araştırılması gerektiğini belirtiyorlar. Özellikle büyük çaplı altyapı projeleri, yapıldıkları bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını azami seviyede yükseltiyor. Bunun son örnekleri ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. Havalimanı, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın