Elektrik Krizi Derinleşiyor: Sanayide Üretim Durdu!

0

İstanbul ve çevresi başta olmak üzere pek çok ilde geçen haftadan bu yana meydana gelen elektrik kesintileri vatandaşın tepkisine neden olmaya devam ediyor. Vatandaş elektrik kesintilerine anlam vermeye çalışırken; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada elektrik santrallerine siber saldırı olduğu açıklandı.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte elektrik üretiminde aksamalar meydana gelirken, elektrik tüketimi de tavan yaptı. Hem elektriğe olan talebin artması, hem de elektrik üretiminin azalması elektrik fiyatlarının adeta tavan yapmasına neden oldu.

Elektrik Kesintisi Üretim Azlığından Değil: Yeterli Elektrik Var!

Bilhassa geçen haftadan itibaren ülke çapında pek çok ilde elektrik kesintileri yaşanmaya başladı. İstanbul ve çevresi başta olmak üzere; Tekirdağ, Kocaeli, Edirne gibi illerde elektrik kesintileri kısa aralıklarla devam ediyor.

Bununla birlikte geçen hafta sel felaketi ile sarsılan Mersin’de de düzenli elektrik verilemiyor. Bölgeye elektrik hizmeti veren kurum tarafından yapılan açıklamaya göre Adana, Osmaniye ve Kilis gibi illerde de aralıklarla elektrik kesintileri yaşanıyor.

Vatandaş elektrik kesintilerinin sebebi olarak elektrik üretiminin yetmemesi ve elektrik tüketiminin artmasını görüyordu. Bu duruma karşılık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; elektrik kesintilerinin elektrik üretimiyle ilgili olmadığı vurgulandı. Ülkemizde yeterli elektrik üretiminin yapıldığını belirten bakanlık; elektrik kesintilerinin sebebi olarak elektrik santrallerine ve elektrik hatlarına yapılan siber saldırıları gösterdi.

Elektrik kesintileri 2017 yılının ilk günlerinde de aralıklarla devam ederken, günlük yaşam bu kesintiler nedeniyle yer yer olumsuz şekilde etkileniyor. Bununla birlikte organize sanayi bölgelerinde meydana gelen kesintiler nedeniyle şirketler üretimlerine ara vermek zorunda kaldı. Pek çok firmanın elektrik kesintileri nedeniyle randıman sağlayamadığı ve bu nedenle işçilerine izin verdiği kaydediliyor. Elektriğin normal akışına ne zaman döneceği ise tam olarak kestirilemiyor.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın