Advert Advert Advert

Ekmeğe Zam mı Geliyor?

Ekmeğe Zam mı Geliyor?
Ekmeğe Zam mı Geliyor? -

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ekmeğe buğday kaynaklı zam söz konusu değil derken, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı işçilik ve işletme giderleri göz önünde bulundurulmalı dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘’ Ekmeğe zam söz konusu değil, federasyon ile görüşmelerimiz devam ediyor. Diğer girdilerde değişim ne oranda olur, bunları federasyon ile birlikte değerlendireceğiz. Ancak ekmeğe buğday kaynaklı zam yapılması söz konusu değil’’dedi.

Buğdayda Stok Sorunu Yok

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açıklamasının devamında, ‘’Türkiye’de yıllık buğday tüketimi 19 milyon 500 bin ton civarında, üretim ise 2016 yılında 20 milyon 600 bin ton olarak gerçekleşti. bu yüzden buğday stoğumuzda herhangi bir sorun yok. Geçen yıllardan stokta bulunan 1,5 milyon ton buğdayın satışında yüzde 12’lere varan indirim yapılabilir’’ dedi.

Gerekirse Buğday İthalatı Yapılır

Son zamanlarda ekmek fiyatlarının gereksiz yere gündemde yer ettiğini söyleyen, buğday kaynaklı zammın söz konusu olmadığının altını çizen Bakan Çelik, ‘’TMO’nun ekmeklik buğday satış fiyatları kaliteye göre ton başına 800 – 975 lira arasında değişiklik gösteriyor. Piyasada Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın ortalama fiyatı ton başına 965 lirayı buluyor. Un ve ekmek fiyatları buğday kaynaklı yükselişe geçemez. Bu durum için herhangi bir gerekçe söz konusu değil. Eğer daha kaliteli buğday ihtiyacı doğarsa AB ile var olan 230 bin tonluk kota çerçevesinde buğday ithalatı gerçekleştirilebilir’’ dedi.

İş Yerlerine Yeni Uygulama Geliyor

Federasyon ile görüşmelerin de devam ettğini belirten Çelik, '' Fırıncılar Federasyonu ile yapılan protokolü yenileyeceğiz. 1 Ocak itibari ile ekmek ve ekmek çeşitleri üreten iş yerleri kayıt belgelerini alabilmek için  işyeri açma ve çalışma rusatını  Bakanlığımıza ibraz etmek zorundalar. Aksi halde kayıt belgesi alamayacaklar'' dedi.

Fırıncılar: İşçilik ve İşletme Giderleri Dikkate Alınmalı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı yaptığı açıklamada, ‘’Geçtiğimiz son 2 – 3 yıl içerisinde ekmek fiyatlarında değişiklik yaşanmadı. Fırıncı esnafı olarak Bakanlığımızın yaptığı çalışmayı yakından takip ediyoruz. Sabırla sonuçlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra işçilik ve işletme giderlerimiz göz önünde bulundurularak en makul seviye ne olacak ise o gerçekleştirilir’’ dedi.

TMO’ Gıda Tarım ve Hayvancılık AB Fırıncı esnafı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!