Advert Advert Advert

İhracatçıya Yeşil Pasaport Geliyor

İhracatçıya Yeşil Pasaport Geliyor
İhracatçıya Yeşil Pasaport Geliyor -

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ihracatçılar için yeşil pasaport alışmalarının hızlandığını Ocak ayı bitmeden sürecin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptığı açıklama ile ihracatçıların yüzünü güldürdü. Zeybekçi , ‘’ En kısa sürede ihracatçıya yeşil pasaport çalışması devreye girmiş olacak’’ dedi.

Çalışmalar Hızlandı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ekonominin canlanması için iş adamlarının yanında olduklarının altını çizerken pasaport engeline takılan şirketlere yeşil pasaport müjdesi verdi.  Zeybekçi açıklamasında, ‘’ İçişleri Bakanlığı tarafından ihracatçıklara verilecek olan yeşil pasaport için çalışmalar hızlandırıldı. Artık çalışmanın son aşamalarına gelindi. Bu uygulamayı en kısa sürede hayata geçireceğiz. Memurların yararlandığı bu yeşil pasaport imkânından devlete hizmet eden ihracatçılar neden yararlanamasın? Biz bunu her platformda dile getirdik ve ihracatçılarımız için yeşil pasaport talep ettik. Bu kararı alırken tek amacımız ihracatçıyı desteklemek. Onlar ihracat yaparak devlete millete hizmet ediyorlarsa biz de onlar için kolaylık sağlamalıyız. Uygulamaya yönelik prosedürler henüz tamamlanmadı’’ dedi.

İhracat Oranına Göre Yeşil Pasaport Verilecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi açıklamasının devamında, ‘’ Yaklaşık olarak 16 – 17 bin ihracatçımız için ve belirlediğimiz bazı şirketlerimize yeşil pasaport vereceğiz. Şirket bu pasaportu hangi personeline isterse kullandırabilecek. Yeşil pasaport verirken şirketlerin ihracat oranları göz önünde bulundurulacak. Son 3 yıla bakıldığında ortalama ihracatı 1 – 10 milyon dolar arsında olan şirketlere 1 adet, 10 – 25 milyon dolar arasında olan şirketlere 2 adet, 25 – 50 milyon dolar arasında olan şirketlere 3 adet, 50 – 100 milyon dolar arasında olan şirketlere 4 adet, 100 milyon doların üzerinde ihracat yapan şirketlere ise 5 adet yeşil pasaport hakkı verilecek. Biz bu işi takip ediyoruz, Ocak ayı bitmeden bu sistem devreye girmiş olacak’’dedi.

Ekonomi Bakanı yeşil pasaport ihracat oranları Memurlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!