Fitch’in Kredi Değerlendirmesi Negatif Olur Mu?

Fitch’in Kredi Değerlendirmesi Negatif Olur Mu?

Yurtiçi piyasalar bu hafta Türkiye Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısına ve Fitch’in kredi notu değerlendirmesine odaklanmıştı. Piyasaların Türkiye Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra merakla beklediği Fitch kredi notu değerlendirmesi Cuma günü belli olacak. Peki, Fitch Türkiye’nin kredi notunu indirir mi? Ayrıntılar Haberimizde!Fitch Ratings Türkiye’nin Kredi Notunu İndirir Mi?

Bu Hafta yurtiçi piyasalar için yoğun ve kritik geçiyor. Salı günü Türkiye Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısından çıkacak faiz karanına odaklanan yurtiçi piyasalar faiz kararının ardından Cuma günü belli olacak Fitch Ratings’in kredi notu değerlendirmesini merakla bekliyor.

Cuma günü belli olacak olan Fitch Türkiye kredi notu değerlendirmesi hakkında piyasalarda beklentiler oluşmuş durumda. Piyasalarda genel olarak Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu indireceği beklentisi var. Fakat yurtiçi piyasalarda oluşan bu beklenti çok net bir beklenti olma özelliği taşımıyor. Fitch Ratings Türkiye kredi notu değerlendirmesinde kredi notu indirimi kararı vermeyebilir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye kredi notu değerlendirmesi Türkiye’deki sermaye miktarını etkileyebilir. Fitch’in kredi notu değerlendirmesi negatif olması halinde Türkiye’den para çıkışları görülebilir. Fakat söz konusu para çıkışları Moody’s kredi notu değerlendirmesi sonucunda çıkan para miktarı kadar fazla olmaz.

Cuma günü akşam saatlerinde Fitch’in kredi notu değerlendirmesi belli olacak. Fich’in kredi notu değerlendirmesi kredi notu indirimi yönünde olursa Türk Lirası yeni haftaya değer kaybı ile başlayabilir.

Fitch’in kredi notu indirimi piyasayı etkileyecektir fakat Fitch kredi notu indirimine gitmezse piyasalar olumlu yönde daha fazla etkilenecektir. Eğer Fitch Türkiye’nin kredi notunu indirmezse borsa ve döviz kurlarında Türkiye lehine hareketlenme olacaktır.Fitch Fitch Ratings Kredi notu Türkiye Kredi notu kredi notu değerlendirmesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?