Ana SayfaEkonomiFitch Ratings'in Olumsuz Etkisi Kısa Süreli!

Fitch Ratings’in Olumsuz Etkisi Kısa Süreli!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Uluslararası kredi derecelendirme şirketi olarak hizmet veren Fitch Ratings’in dün akşam Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi, analistler tarafından “kısa süreli etki” olarak yorumlandı.

  Dün akşam piyasaların kapanması sonrasında Fitch Ratings’in yaptığı açıklama ile Türkiye’nin sahip olduğu kredi notu, BBB-‘den BB+’a düşürüldü. Bu dürüşülme ile 5 Kasım 2012 itibariyle “yatırım yapılabilir” olarak gözüken Türkiye ekonomisi, “durağan” olarak tanımlanmaya başladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ise 19 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye’nin not görünümü negatif olarak değiştirilerek dün akşam gerçekleştirilen not düşürmenin sinyali verilmişti.

  Geride kalan dönem zarfında Fitch tarafından puanın düşürülmesinin öngörülmesi sebebiyle, ortaya çıkacak etkilerin kısa süreli olacağı analistler tarafından yorumlandı. Fitch Ratings’in yaptığı yorumlamalar hakkında fikir beyan eden analistler, Fitch puanının düşürülmesinden ziyade yükseltilmesinin ekonomi için daha etkili olduğunu dile getiriyor. Önümüzde olan süreç zarfında, ekonomi yönetimi konusunda gerçekleşecek reformların ve referandum sonrasında siyasi belirsizliğin ortadan kalkması durumları, Türkiye’nin puanının tekrar yükseleceği şeklinde yorumlandı.

  Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, Fitch Ratings’in yaptığı puan düşürmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Benzer ülkelerde yaşanan ikinci kez not düşürmenin, piyasalar üzerinde toparlanma etkisi yarattığını dile getiren Bora Tamer Yılmaz, Türkiye’nin puanının durağana çekilmesi, piyasasının toparlanması için olumlu bir etki olarak da değerlendirilebileceğini dile getirdi.

  Moody’s’in ve Fitch’in belirlediği kredi notları için, uzun süreçler gerekli olduğunu dile getiren Bora Tamer Yılmaz, önümüzdeki süreci iyi kontrol edilmesi halinde Türkiye’nin kredi notunun tekrar yükselmeye başlayacağını tahmin ettiğini vurguladı. Kredi notu veren bu tarz firmaların, puan belirleme esnasında nicel gözlemler yerine artık daha fazla nitel gözlemlerin yer aldığını belirti. Kredi firmalarının ikinci gözlem alanı ise ülkelerin sahip oldukları borç sadakati olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin istikrarlı bir borç ödeme stratejisi izlediğini hatırlatan Yılmaz, Fitch Ratings’in puan düşürmesinin kısa süreli etki yaratacağına değinerek, tekrar yükseleceği konusunda umutlu olduğunu dile getirdi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  66TakipçilerTakip Et
  2,234TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

  ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

  Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

  Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

  Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

  Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

  Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

  Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

  Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

  Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

  Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...